Basında Yaşlılık

Osman Müftüoğlu’ndan alzaymıra ve unutkanlığa iyi gelen 5 altın uyarı

Osman Müftüoğlu'ndan alzaymıra ve unutkanlığa iyi gelen 5 altın uyarı

Osman Müftüoğlu’ndan alzaymıra ve unutkanlığa iyi gelen 5 altın uyarı

Osman Müftüoğlu, stresle başa çıkmanın bağışıklığı da olumlu etkilediğini ifade ediyor. Stres, uykusuzluk, kötü beslenme ve hareketsizlik unutkanlığa neden oluyor. Peki Osman Müftüoğlu’na göre alzaymıra yakalanmamak için ne yapılmalıdır? İşte yanıtı…

Osman Müftüoğlu’na göre alzaymıra yakalanma riskimiz beslenme arzıyla da yakından ilgili. Peki sağlıklı yaşamak nasıl mümkün? İşte detaylar…OSMAN MÜFTÜOĞLU BESLENME TAVSİYELERİ

1. BESLENME MÜHİMDİR: Beslenmenizde şekeri ve unu iyice sınırlayın. Trans yağlılardan tamamiyle uzaklaşın. Kalori tüketiminizi azaltıp bitki bazlı besinlere yoğunlaşın. Kırmızı et ve hayvansal yağlara sınırlama getirin. Daha sık ve bol Omega 3 zengini (DHA) besin (balık, ceviz), epigallokateşin deposu içecek (yeşil çay), ferulik asit bombası gıda (yulaf, havuç, domates), folik asit ve koenzimQ10 dükkânı yeşillik (ıspanak, pazı), proantosiyanidin eczanesi mor/kırmızı siyah sebze ve meyve yiyip için. Magnezyum zengini besinleri de (çekirdekler, bakliyat, kuruyemişler) sakın ihmal etmeyin.

2. UYKU VAZGEÇİLMEZDİR: Uykunuzdan asla ve kesinlikle taviz vermeyin. Uyku sürenizi akılcı kullanın. Uyku kalitenizi iyileştirin.

3. HUZUR ÖNEMLİDİR: Sakin, huzurlu, inanç dünyası zengin, maneviyatı güçlü, dostluk/arkadaşlık ilişkileri sağlam; her konuda “makul”e odaklı, stresi yönetilebilir düzeyde tutulabilen yaşam tarzı vazgeçilmez hedefiniz olsun.

4. HAREKET EDİN: Her gün egzersiz yapın, daima aktif olun. Her gün yürüyün veya başka bir aktivite yapın.

5. İLTİHAPLARA VE HOMOSİSTEİNE DİKKAT: Kronik iltihaplardan korunun. hsCRP’nizi 1’in altında tutmaya çalışın. İmkânınız varsa homosistein seviyenizi takibe alın ve 12’yi aşmamasına dikkat edin.

Not: Bu Yazı aksam.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın