Hayata Dair, Basında Yaşlılık

65 yaş üstüne ayrıcalık tanınmalı!

65 yaş üstüne ayrıcalık tanınmalı!

21 Mart 2020 tarihinde yayınlanan genelgeye göre; 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklanmıştı.

Tam 35 gündür evden dışarı çıkamayan 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasakları, istisnai bir durum olarak karar alınabilir diye düşünüyorum. Hepimizin 65 yaş üstü annesi, babası, dedesi, komşusu yani bir tanıdığı vardır. Evde kaldıkları 35 günde psikojik olarak çöküntü yaşadıklarını gözlemleyebiliyoruz. İlk olarak 11 Nisan’da ani bir karar ile başlatılan 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı, 65 yaş üstü istinai bir durum olarak görülüp, park ve sokaklarda belirli bir saat zaman diliminde çıkıp dolaşılmasına izin verilebilir diye düşünüyorum.

11 Nisan’dan bu yana 3’ncü kez yasaklanan haftasonu sokağa çıkma yasakları, yaşlılar için bir nefes olabilirdi. 35 gündür hapis hayatı yaşayan yaşlılar, kimsenin sokağa çıkmadığı bir zamanda günün belirli saatlerinde özellikle normal zamanda da sosyal mesafe önlemi kapsamında yasaklanan parklar ve sokaklar 65 yaş üstü için izin verilip, spor yapmaları, yürüyüş yapmaları adına çok yerinde bir karar olacağını düşünüyorum. 65 yaş üstünü korumak adına yasak verilmesi doğru bir karar olsada, 35 gün çok uzun bir zaman dilimi ve insanlar artık psikolojik ve fiziki açıdan zorlanmaya başladıklarını görüyoruz. Bağı, bahçesi, köyü olanlar oralara giderek daha iyi bir tercihte bulundu. Ama bağı bahçe olmayanlar için süreç, kötüye gidiyor benden söylemesi…

Not: Bu Yazı olaymedya.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın