Basında Yaşlılık

Bankalar neden emeklilerin peşine düştü Emekli maaşını bankaya aldığında ne oluyor

Bankalar neden emeklilerin peşine düştü Emekli maaşını bankaya aldığında ne oluyor

Bankalar neden emeklilerin peşine düştü Emekli maaşını bankaya aldığında ne oluyor

Son dönemde bankaların emekli maaşlarını kendi bünyelerine almak için verdiği kampanya savaşına dikkat çeken Erol Taşdelen, emekli maaşını taşıyanlara verilen 3-5 bin lira promosyonun arkasındaki gerçeği açıkladı. Taşdelen, promosyonlarda neler dikkat edilmesi gerektiğini tek tek anlattı.

 

Ekonomi yazarı Erol Taşdelen, bankaların emeklilere sunduğu emekli maaşı promosyonlarında kullanılan “Varan” kelimesini iki sebeple açıkladı.

Taşdelen, Birincisi,  az maaş alana az promosyon, çok maaş alan vatandaşa daha fazla promosyon veriliyor ve maksimum verecekleri Promosyon miktarı için VARAN kelimesi kullanılıyor. Her emekli o promosyonları alamıyor kısaca. İkincisi ise VARAN kısmı da kendinizden başka yeni bir emekli getirilmesinde söz konusu.  Arkadaşını ikna et getir rüşveti demeyelim de “neması” diyelim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bankalar büyük oranda 36 ay vade maaş ödeme Taahhüttü ile Promosyon ödemesi yapıyor.

Erol Taşdelen, bu işlemin ardından vatandaşı emekli maaşını devredip edemeyeceğini de şu sözlerle anlatıyor:
“Bazı bankalar ise yasal dayanağı olmadan “maaş hesabını kredi hesabına bağladık, başka bankaya devir yaptıramazsın” diyebiliyor. Bu durumu anlatan yazı talep edip başta BDDK olmak üzere gerekli kurumlara şikayet edebilirsiniz.”

Taşdelen’in yazısının devamı ise şu şekilde:

Bankalar neden bu kadar promosyon tutarlarını artırdı. Bir emekli için 5 bin-TL bu pahalılıkta iyi tutar. Bankalar bu parayı vermesinin nedenlerine baktığımızda ülkenin içinde bulunduğu durum ile de yakından ilgili olduğunu görebiliyoruz. Emekliler için geçmişte yüzüne bakmayan hatta “şubelerde gereksiz yoğunluk oluşturuyor” diye hesap dahi açmadığı bazı bankalar ne oldu da Emekliler yollarına kırmızı halılar seriyor?

Birincisi; kriz ortamında bankaların borçlu kredi takip oranları artıyor. Emeklilerin işsiz kalma ya da maaşlarının yatmaması gibi bir durum olmayacağı için bankalar özelikle Emeklilere kredi vermek için çabalıyor. Emekliler de genelde kredi ihtiyacında öncelikle çalıştığı bankaya talebini iletiyor. Kısaca bankalar ileriye yönelik kredi potansiyel kitle havuzunu topluyor.

İkincisi; Emeklilerin kenarda 3-5 kuruş mevduatı var. Bankaların maaşı ödeme aracılığını almak ile bu mevduata da ulaşması kolay oluyor. Bir taraftan kredi için hedef kitle iken diğer taraftan da emeklilerin tasarrufları bankaların iştahlarını kabartıyor.

Üçüncüsü; Emeklilerin genelde konut ve taşıt gibi gayrimenkulleri bankalara Sigorta gibi çapraz satış yapma şansı doğuruyor. Bankalar emeklilere ait kira gelirleri gibi ödemeleri genelde maaşın yatan bankaya yatması isteniyor. Bu da bankaya ek gelir oluyor.

Dördüncüsü; Emekli eşler genelde aynı bankalardan maaş alıyor. O nedenle bir emekli maaşı alan banka aynı zamanda o kişinin eşini de müşteri yapmak için öne geçiyor.

Kısaca; kriz ortamında esnaftan umudu kesen Bankalar Emeklilerin peşine düştü. Emeklilerin ise acelesi yok; “hangi banka ne kadar Promosyon verecek” diye biraz daha bekleyebilir.

Bu yazı emlakkulisi.com adresinde yayımlanmıştır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın