Basında Yaşlılık

“Çınarların kalemi” üç günde satış rekoru kırdı

``Çınarların kalemi`` üç günde satış rekoru kırdı

Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı, pandemi döneminde yaşlı çınarların yazdığı öykü, şiir ve çizdiği  resimleri  ‘Çınarların Kaleminden Dökülenler’ adlı kitapta topladı. 

KIYMET SARIYILDIZ – Aydın Kültür ve Turizm Derneği, yaşlılar için faaliyetlerine devam ediyor. Dernek pandemi sürecinde sokağa çıkamayan 60 yaş ve üzeri için şiir, öykü, resim ve fotoğraf yarışması düzenlemişti. Aydın Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fatma Yazıcı ve dernek üyeleri yaptığı görüşmeler sonucunda yarışmada dereceye giren ve yayınlanmaya hak bulan eserleri  toplama kararı aldı.  Tüm sorumluluğu alan Fatma Yazıcı, yazılan hikaye ve şiirleri Atçalı yazar İsmet Nadir Atasoy ile birlikte redakte etti.

“KİTAPTA ESERİ OLAN HERKES KİTAP SAHİBİ”

Kitabın tamamen yaşlı çınarlara ait olduğunu kendisinin sadece kitabı yayınlamakta aracı olduğunu belirten Yazıcı, elde edilen geliri yine yaşlılar için kullanılacağından söz etti. Ayrıca kitapta örnek alınması gereken 94 yaşındaki Nuri Türe adındaki yaşlımızın hayat hikayesini de kendisinin kaleme aldığını belirten yazıcı, “Bu kitap dernek adına çıkarılan bir kitap. Kitabın hazırlamasında, redaktesinde  her şeyinde ben sorumluyum ama hikayeler yaşlılarımıza ait. Aslında kitapta eseri olan herkes kitap sahibi. Ben sadece aracıyım. Pandemi sürecinde  evden çıkamayan ve sıkılan yaşlılarımızın hem kültürümüze bir anı bırakması hem de bir uğraşı sayesinde kendilerini iyi hissetmeleri için düzenlenen bir yarışmaydı bu. Kitapta dereceye giren  ve yayınlanmaya değer bulunan hikaye ve şiirler var. Yaşlılarımızın arasında ilkokul mezunları da vardı. Yazım kurallarını hepsini Atçalı yazar ismet Nadir Atasoy ile birlikte yaptık. Kitabın basımında iki değerli iş adamı bize yardımcı oldu. Her aşamada, yarışmada, ödül kısmında çok yardımcı oldular.  Kitaptan topladığımız gelir yarışmamıza katılan 68 yaşındaki Rukiye Akçan teyzemizin fotoğraf sergisini açacağız. Onun fotoğraflarının basımında kullanacağız.  Bir de İsmail amcamız var. Şiir yarışmasında birinci olan amcamızın şiir kitabının çıkması için kullanacağız” dedi.

“KİTABA ŞİMDİDEN ÇOK FAZLA TALEP VAR”

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un da kitaba destek verdiğini açıklayan Yazıcı, Aydın Kültür ve Turizm Derneği olarak çocuk ve yaşlılara çok önem verdiklerini kaydetti. Vali Aksoy’a teşekkür eden Yazıcı, “Sayın Valimiz Aydın’a adım atar atmaz projemizde yer almak istedi. Ödül törenimize katıldı. Kitabın sunuşunu kendisi yazdı. Benim de katkım olabilir  mi diye destek oldu. Biz derneği Kültür ve Turizm Derneği olarak kurduk ama kültürün içine iki kıyafet sığdırıp boy göstermek olduğunu düşünmüyoruz. Bizim kültürümüzde yaşlılara, çocuklara saygı en büyük hürmettir. Biz bunu öldürmemek adına bir şeyler yapmak istiyoruz. Benim Fatma Yazıcı olarak hassas noktam çocuklar ve yaşlılar. Kitaptan elde edilen gelirden kalan olursa onu da çocuklar için kullanacağım. Kitaba şimdiden çok fazla talep var” ifadelerini kullandı.

“YAŞLILIK KONUSUNDA ÖNYARGILARI KIRDIK”

İnsanların her yaşta başarıyı yakalayabileceğini kaydeden Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Aslında pandemi döneminde uyguladığımız bu proje ile yaşlı insanların hayatın içinde olması gerektiğini, hayat boyu öğrenmenin mümkün olduğunu ve yaşlı kelimesine dair ön yargıları yıkmayı hedeflemiştik. Bunu başardığımızı düşünüyorum. İnsanın her yaşta,  her durumda ve her ortamda güzel şeyler başarabileceğini gösterdik sanırım.  Biz gönül rahatlığı ile yaşlılık konusunda önyargıları kırdık diyebilirim. Bunu saygıdeğer ulu çınarlarımız ile el ele vererek başardık.” dedi.

Not: Bu Yazı seydisehirhaber.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın