Basında Yaşlılık

Covid-19 ile asemptomatik kişilerin öksürüklerini belirleyebilir

Covid-19 ile asemptomatik kişilerin öksürüklerini belirleyebilir

Covid-19 ile asemptomatik kişilerin öksürüklerini belirleyebilir

Bazen yapay zeka hakkımızda daha fazlasını biliyor kendimiz hakkında bildiğimizden daha fazla. Ve Covid-19 teşhisi söz konusu olduğunda, bu pandemiyle savaşan bir nimet olabilir.

MIT’den araştırmacılar, Covid’e sahip asemptomatik insanların zorunlu öksürüklerini sağlıklı insanlarınkinden ayırt edebileceğini söyledikleri bir algoritma geliştirdiler. Şu anda, herhangi birinin akıllı telefonlarına öksürmesini sağlayacak ücretsiz bir uygulama üzerinde çalışıyorlar ve aslında semptomları olmasa bile Covid olup olamayacağına dair bir ön inceleme alıyorlar.

Araştırmacılar makalelerini IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology, ve MIT Haberleri Daha fazlasını öğrenmek için ekiple araştırma hakkında konuştu.

Pandemiden önce, MIT ekibi, özellikle Alzheimer dahil olmak üzere, ses kayıtlarına dayanarak hastalıkları teşhis edebilecek AI modelleri üzerinde çalışıyordu. Yapay zekayı 200.000 konuşma ve öksürük kaydı üzerine eğiterek, yapay zekanın ses kordonu gücü, akciğer kapasitesi ve nöromüsküler dejenerasyon gibi bu kayıtlarda ortaya çıkan ve sağlıklı insanların öksürüklerinden ve sözlerinden ayrımlı olan biyolojik belirteçleri tespit edebildiğini buldular.

Covid aynı semptomların bazılarına sahip olabileceğinden (özellikle “geçici nöromüsküler bozukluk”), araştırmacılar Alzheimer çerçevesini Covid-19’u tespit etmek için uygulamaya karar verdiler. Buradaki fikir, yapay zekanın, nöromüsküler bozukluktan kaynaklanan bu ayrımlılıkları ve Covid-19’lu asemptomatik insanlar arasındaki diğer semptomları ve asemptomatik insanların kendilerini ayrım edemeyecekleri ayrımlılıkları yakalayabilmesidir.

Araştırmalarına göre teori işe yaradı. İlk modeli on binlerce kayıt üzerinde zaten eğittikleri için, yarısı sağlıklı insanlardan, yarısı asemptomatik Covid-19 hastalarından olmak üzere 4.000 öksürük örneğinden Covid’e özgü bir değerlendirme oluşturabildiler.

Daha sonra AI’yı 1000 başka örnek üzerinde test ettiler (yine yarı sağlıklı, yarısı değil) ve Covid-19’lu insanlardan gelen öksürüklerin yüzde 98,5’ini doğru bir şekilde belirledi. Asemptomatik Covid-19 hastalarından gelen tüm zorunlu öksürükleri doğru bir şekilde etiketledi. Çok etkileyici!

Araştırmacılar, AI modelinde daha fazla eğitim örneği ile daha fazla iyileştirme yapılması gerektiğini söylüyor. Ancak, bunun salgınla savaşmak için yararlı bir araç olabileceği konusunda umutlular.

Araştırma gösteriyor ki asemptomatik Covid hastalarının bilmeden hastalığın yayılmasına katkıda bulunduğunu. İnsanların ayrımında olmadan dünyaya açılmadan önce Covid-19’a sahip olup olmadıklarını basitçe anlamalarını sağlayan ve potansiyel olarak başkalarına bulaştıran bir öksürük ön tarama aracı bununla mücadele edebilir.

Evden çıkmadan önce Alexa’dan, sadece Alexa’nın öksürüklerinizi dinlemesine izin vererek Covid testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini kontrol etmesini istediğinizi hayal edin. Bu senaryo kulağa biraz garip gelebilir, ancak işe yararsa, onu alacağız.

Not: Bu Yazı limkhub.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın