Basında Yaşlılık

DİSK Emekli Sen’den protesto: Emekliler sefaletle baş başa

DİSK Emekli Sen'den protesto: Emekliler sefaletle baş başa

DİSK Emekli Sen’den protesto: Emekliler sefaletle baş başa

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı (DİSK) Emekli-Sen üyeleri İstanbul’da, sendika hakkındaki kapatma kararını, düşük emekli maaşlarını ve yapılan son zamları protesto etti.

Kurulduğundan bu yana sürekli kapatma davalarıyla karşı karşıya kalan Emekli-Sen üyeleri, bugün DİSK Genel Merkezi önünde bir araya geldi. Emekliler, düşük emekli maaşlarını ve elektrik, doğal gaz, akaryakıt fiyatlarına yapılan artışları protesto etti. Eylemde, Emekli-Sen hakkındaki kapatma kararına da tepki gösterildi. Türkiye genelinde yapılan eş zamanlı basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi:

EMEKLİLER YAŞLILIKLARINDA YOKSULLUK VE SEFALETLE BAŞ BAŞA KALIYORLAR: “Türkiye, milyonlarca emeklinin adeta sefalet içinde yaşadığı bir ülke durumundadır. Emekliler ve onların hak sahipleri, 13 milyonu aşan nüfuslarıyla Türkiye’deki en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturuyor. Ama yaşamlarının büyük bölümünü çalışarak, emek harcayarak geçiren emekliler, yaşlılıklarında yoksulluk ve sefaletle baş başa kalıyorlar. Emeklilerin yaşadığı geçim sıkıntısı her geçen gün derinleşiyor.

EYT BÜYÜK BİR TOPLUMSAL SORUN: Öte yandan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), büyük bir toplumsal sorun olarak önümüzde durmaktadır. 1999 yılında çıkarılan ilgili yasa ile milyonlarca kişi emeklilik hakkında mağdur edilmiştir. EYT sorunu, ekonomi ve demokrasi mücadelesinin en önemli başlıklarından biri haline gelmiştir.

EMEKLİLERİN SENDİKALAŞMA HAKKI DA İHLAL EDİLMEKTEDİR: Emeklilik, temel bir insan hakkıdır. Sosyal güvenlik hakkı, dolayısıyla emeklilik hakkı, Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel bir insan ve yurttaş hakkıdır. Türkiye’de emeklilerin ekonomik ve sosyal temel hakları ihlal edilirken emeklilerin kendilerini temsil etme, talep ve sorunlarını dile getirme, yani sendikalaşma hakkı da ihlal edilmektedir.

TÜRKİYE’DEKİ EMEKLİLERİN DURUMU AVRUPA GÜNDEMİNDE: Emekliler, 1995 yılından bu yana DİSK çatısı altında emek ve demokrasi mücadelesi vermektedir. DİSK Emekli-Sen’e 1996’dan bu yana dava üstüne dava açılmıştır. Yerel mahkemelerden AİHM’ye kadar uzanan süreçte yasaklamalar, engellemeler devam etmiştir. Emekli-Sen hakkında verilen yeni kapatma kararıyla bu yasaklar bir kez daha Avrupa’nın gündemine gelmiştir. Emeklilik hakkı sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçası olduğu gibi emekliler de işçi sınıfın ayrılmaz bir parçasıdır. DİSK Emekli-Sen de Avrupa sendikal hareketinin bir parçasıdır. Bu nedenle DİSK’in üye olduğu Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ve Emekli-Sen’in üye olduğu Avrupa Emekliler ve Yaşlılar Federasyonu (FERPA) konuyla ilgili ortak bir açıklama yapmıştır.

KAPATMA KARARI TEMEL BİR HAKKIN İHLAL EDİLMESİDİR: ETUC ve FERPA, yaptıkları ortak açıklamada, Emekli-Sen hakkında verilen kapatma kararını tüm Avrupa’da kullanılan temel bir hakkın ihlal edilmesi olarak yorumladı. ‘ETUC ve FERPA olarak, Türkiye’de Yargıtay’ın FERPA üyesi Emekli-Sen’in faaliyetlerini bir kez daha yasaklamasını şiddetle kınıyoruz. Bu karar emeklilerin yaşam koşullarının zorlaştığı bir ülkede taleplerini savunmak için kendi sendikalarını kurma hakkını inkâr etmektedir. Avrupa sendikaları, işçilerin ve emeklilerin temsilcileri olarak; Yaşlılar arasında yaygınlaşan yoksulluğu durdurmak, insanca emeklilik hakkını güvence altına almak ve etkili sağlık hizmeti sağlayabilmek için bütün ülkelerde yeterli ekonomik yatırımların yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için daha dayanışmacı ve kapsayıcı bir Avrupa sosyal modeli inşa etmemiz gerekiyor’ demiştir.

EMEK VE DEMOKRASİ MÜCADELESİNDEN EMEKLİ OLUNMAZ: Emeklilerin, işsizlerin, gençlerin, kadınların ve göçmenlerin, yani işçi sınıfının farklı kesimlerinin talepleri sendikal mücadelenin ayrılmaz parçasıdır. Emekli-Sen nezdinde emeklilerin sendikalaşması, hak ve özgürlükler mücadelesine dahil olması DİSK’in öncelikleri arasındadır. Emekli-Sen’in dediği gibi emek ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz.” (HABER MERKEZİ)

Bu Yazı gazeteduvar.com.tr adresinden alınmıştır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın