Basında Yaşlılık

Emeklilerin Problemlerini ve Çözümlerini Biliyoruz

Emeklilerin Problemlerini ve Çözümlerini Biliyoruz

Emeklilerin Problemlerini ve Çözümlerini Biliyoruz

Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan Emeklilerin Taleplerini Gündeme Getirdi

 

Emekli Memur-Sen Mardin İl Başkanı Salih Çalhan yaptığı açıklamada, emeklilerin kamu görevlisi, işçi ya da işveren sıfatlarıyla, ömrünü, milletin refahı ve huzuru, devletin kalkınması ve bekası için adamış insanlar olduğunu kaydetti.

 

İl Başkanı Çalhan, “Yürüdüğümüz yol engebeli çakır taşlarıyla dolu bir yol olabilir ama hiç bir zaman Mehmet Akif İnan’ ın bize emanet ettiği mirastan ve davadan vazgeçmeyeceğiz gece, gündüz, gezmedik mahalle, çalmadık kapı, ulaşamadığımız Emekli kalmayacak. Toplu Sözleşme Masasında tüm emeklilerle Türkiye’de ve Mardin’ de etkili ve Yetkili Tek Sendika Olan Memur Sen Konfederasyonuna bağlı Emekli Memur Sen çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz.” Dedi.

 

“TÜM EMEKLİLERİMİZİ EMEKLİ MEMUR-SEN’E DAVET EDİYORUZ”

Emeklilerin haklarını savunmak ve taleplerini gündeme getirmek amacıyla Memur Sen konfederasyonunun desteğiyle söz verdiğimiz gibi ulaşamadığımız Emekli kalmayacak! Mardin ve İlçelerinde İlçe Temsilcilikleri Genel Merkez tarafından atanmaya başlandığını ifade eden Çalhan, “Emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi, içinde yaşadıkları topluma tecrübe aktarımı yoluyla hizmet üretme imkânlarına kavuşması şüphesiz mücadele ve örgütlenme gerektirir. Bu hedeflerin tümüne de ancak örgütlü mücadeleyle ulaşılabilir. Memur-Sen’in ilkelerine, değerlerine ve emek mücadelesine dayalı olarak emeklilerin örgütlenmesine dair mücadelenin Türkiye’deki tek adresi Emekli Memur-Sen’dir. Bu vesile ile bütün emeklilerimizi, Emekli Memur-Sen ailesinin üyesi olmaya davet ediyoruz. 13 milyonu bulan emeklimizin haklarını korumak, yaşlılıklarını refah içinde geçirmelerini sağlamak, sosyal hayata daha aktif tutunmalarını desteklemek için kurulmuş olan Emekli Memurlar Sendikamız, sadece memurların değil, emekli maaşını Sosyal Güvenlik Kurumundan alan bütün vatandaşlarımızın üye olabilecekleri bir Sivil Toplum Kuruluşudur.” dedi.

 

“PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİNİ BİLİYORUZ”

Çalhan, emeklilerin problemlerini ve çözümlerini bildiklerini, sorunları çözmek için çalıştıklarını belirterek, “Sesimizin daha gür çıkması için bütün emeklilerimizi Emekli Memur-Sen çatısı altında toplanmaya, bu onurlu mücadeleye güç vermeye, katkı sunmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

EMEKLİLERİN TALEPLERİ

Çalhan Emeklilerin taleplerini şu şekilde sıraladı. Emeklilerle çalışanlar arasında açılan maaş farkı kapatılmalıdır, Kamu görevlilerinin fiilen çalıştıkları dönemde bordrolarında var olan “ek ödeme” de dâhil, emek verilen dönemde maaşa eklenen unsurlar emekli maaşına da yansıtılmalıdır, Memurların emekli ikramiyesi hesabı yapılırken tam hizmet yılı hesaba katılıp, ay ve gün hesabının dahil edilmemesinden doğan 1 ay ile 11 ay arası kayıp giderilmeli, Yılda iki defa ödenen bayram ikramiyesi, gösterge rakamına bağlanmalı ve maaşlara yapılan artış kadar artış yapılması sağlanmalı,  emeklilerden fiilen çalışabilecek güç noktasında ve fikri zeminde bilgi birikimi müsait olanlar gerek kendi alanları gerekse faydalı olabilecekleri uygun alanlarda istihdam edilmelidir. Emeklilerin Sendika Kurma Hakkı’nın önündeki fiili engellemeden vazgeçilmeli, hükümde yer alan boşluklar giderilmelidir. Yaşa bakılmaksızın tüm emekliler toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalandırılmalıdır. Emeklilere, eş ve çocuk yardımı verilmemesine ilişkin hatadan ve eşitsizlik oluşturan uygulamadan vazgeçilmeli, eş ve çocuk yardımı emeklilere de verilmelidir. Öğrenim hayatına devam eden çocuğu olan emeklilere, çocuk yardımı ödemesi yapılmalıdır. Dünyada yeni bir terminoloji olan “Aktif Yaşlanma” kavramı ülkemizde de hayata geçirilerek emeklilerin daha sağlıklı bir emeklilik dönemi geçirmeleri sağlanmalıdır. Ülkemizde genel sağlık politikalarının dışında, yaşlılara yönelik özel sağlık politikaları da geliştirilmeli ve hayata geçirilmelidir. Toplumsal olarak sağlıklı yaşlanmanın önemi hakkında eğitimler verilmelidir.”

Not: Bu Yazı kiziltepeekspres.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın