Sosyal Hizmetler

Enseste Müdahale Etmeyen Suçludur.

Enseste Müdahale Etmeyen Suçludur.

 Bedeli ne olursa olsun; ensestin sonlandırılması için hemen adli makamlara ve güvenlik güçlerine başvurulmalı ve kurban için sağlık kuruluşlarından ya da sosyal hizmet kuruluşlarından destek alınmalı.

 Yürekli Yargıç Tülin Keleş‘in başvurusu sayesinde Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı gereği önümüzdeki altı ay içinde TCK’da yapılacak düzenleme ile; ensest karşısında sessiz kalan anneler, babalar, kardeşler, üvey dede ve üvey amcalar adli makamlara ve güvenlik güçlerine ihbar etmeyip göz yumdukları için cezalandırılacak.”

Sanal alemde okuduğum aile içinde çocuğa yöneltilen cinsel şiddete, “ensest”e ilişkin iki haberi paylaşmak isterim:

Üvey babasının taciz ettiği 5 yaşındaki kız çocuğu

Tekirdağlı 19 yaşındaki A., İzmir’de tanıştığı ve beş yaşındaki kızıyla yaşayan 25 yaşındaki E. ile sevgili oluyor. Çift Tekirdağ’da A.’nın ailesiyle birlikte yaşamaya başlıyor. Daha iki hafta bile geçmeden A., sevgilisinin kızını dövmeye ve taciz etmeye başlıyor. Çocuğun ağlama ve çığlık seslerini duyan apartman sakinleri polise haber verince çocuk hastaneye kaldırılıyor. Doktor çocuğun cinsel organı ile kalçasında diş izlerine, vücudunun diğer yerlerinde morluklara rastlıyor. Anne “A. kızıma ve bana kötü davranmaya başladı. Kızımın vücudunun çeşitli yerlerini ısırdı. Ayağına kaynar su döktü. Engel olmak istedim; ancak polise şikayette bulunursam kızımı ve beni öldürmekle tehdit etti” diyerek şikâyetçi olunca, sevgilisi A. ile onu suça teşvik eden ve olaya göz yuman babası Y. ve kardeşi M. gözaltına alınıyor.

Haberi okumak için tıklayın.

Erkek kardeşlerinin taciz ettiği kız çocuğu

Bingöl’deki Genç ilçesi Savcılığı, kız kardeşlerini taciz eden erkek kardeşler hakkında “cinsel taciz“, baba hakkında “olayı ilgili makamlara bildirmemek” suçundan iki dava açtı. Yargıç erkek kardeşlerden ikisini 4  yıl 8 ay 7’şer gün, diğerini 3 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum etti. Yargıç, tacizi bildiği halde polise ya da savcılığa ihbar etmeyen babaya, Anayasa’nın 38. maddesindeki “Hiç kimse kendisini ve kanunda gösterilen yakınlarını suçlayan bir beyanda bulunmaya veya bu yolda göstermeye zorlanamaz” hükmü nedeniyle ceza veremeyince, babanın suçu açıklamasına anayasal engel oluşturan maddenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurup, davayı da beklemeye aldı.

Haberi okumak için tıklayın.

İhbar etmeyip, göz yumanlar cezalandırılacak

Anayasa Mahkemesi ensest olaylarında, “İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Mağdur 15 yaşından küçükse bu ceza yarı oranında artırılır” şeklindeki Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 278. maddesinin uygulanmasına engel teşkil ettiğinden bu hükmü iptal ederek Meclis’e altı ay içinde düzenleme yapma süresi tanıdı.

İlk haberde; sevgilisi kızını taciz ettiği halde korku ve tehditle susan bir anne, oğlunun çocuğu taciz etmesini ve annesine de şiddet uygulamasını engellemeyerek onaylayan bir baba, ağabeyinin çocuğu taciz etmesine ve annesine de şiddet uygulamasına seyirci kalan bir kardeş ile duyarlı apartman komşuları olmasaydı şiddet görmeye devam edecek, belki hayatını kaybedebilecek, bedeni ve ruhundaki yaraları ömür boyu silemeyecek bir çocuk var.

İkinci haberde; kız kardeşlerine cinsel tacizde bulunan üç erkek kardeş ile oğullarının kardeşini taciz ettiğini bilen ancak polis ya da savcılığa ihbar etmeyen bir baba var.

Saldırgan değil, kurban güçlendirilmeli

Ensestin açığa çık(arıl)ması ve sonrasında yaşanacak olanlarla baş etmek kolay olmasa da, durumu bilen ve tanık olanlar farklı kaygılarla sustuğunda çocuğun mağduriyetinin sürmesine neden olur. Kurban çocuk; maruz kaldığı eylemin iyi/kötü/, doğru/yanlış, güzel/çirkin olduğunu anlamadığı, bazen karşılığında ödül/ceza aldığı, eylemi normalleştirdiği, ailesinin dağılmasından ürktüğü, suçluluk duyduğu, kendini çaresiz/yalnız hissettiği, daha kötü eylemlerle karşılaşabileceği, saldırganın güçlü ve yaşça büyük olduğundan kimsenin kendisine inanmayacağı, haberdar olanlar tarafından suçlanacağı için sustuğunda mağduriyeti sürer.

Diğer aile üyelerince ensesti kabullenmek zor olduğundan çocuğun gerçeği açıklamasını engelleyebilir hatta çoğu kez reddetme yoluna giderler. Çocuğa inanmayabilir, umursamaz tavırlar takınabilirler. Yuvanın dağılması, gelir yetersizliği gibi endişelerle susabilirler. Saldırganı değil kurbanı suçlayabilirler. Saldırganla işbirliği yapabilirler. Evden saldırgan değil kurban, evlendirilme, yatılı okula verme, başka bir mekana gönderme yoluyla uzaklaştırabilirler. Toplumsal ya da aileye özgü nedenlerle mağduriyetin sürmesine cevaz verebilirler. Saldırganla mücadele etmemek için susabilirler.

Çocuğun mağduriyetini engelleyip sona erdirmek isteyenler; saldırgandan şiddet görebilirler, tehditler karşısında korkabilirler ya da ona şiddet uygulayabilirler.

Adli makamlara ve güvenlik güçlerine başvurarak taciz sonuçlandırılabilinir. Çocuk, sağlık kuruluşlarından ya da sosyal hizmet kuruluşlarından destek alabilir.

Yürekli kadın yargıç sayesinde...

Ensest; insanın onurunu çiğneyen bir olgu. Bu suçun işlendiği bilindiği halde, tanık olunduğu halde gizli kalmasını sağlamak, sessiz ve duyarsız kalarak saldırgana destek vermek aşağılık bir davranış. Olgunun ortaya çıkartılarak sonlandırılmasında anneler kilit rol oynar. Alacakları tavır, verecekleri karar kurban açısından hayati değer taşır.

Bedeli ne olursa olsun; ensestin sonlandırılması için hemen adli makamlara ve güvenlik güçlerine başvurulmalı ve kurban çocuk için sağlık kuruluşlarından ya da sosyal hizmet kuruluşlarından destek alınmalı.

Yürekli Yargıç Tülin Keleş’in başvurusu sayesinde Anayasa Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı gereği önümüzdeki altı ay içinde TCK’da yapılacak düzenleme ile; ensest karşısında sessiz kalan anneler, babalar, kardeşler, üvey dede ve üvey amcalar adli makamlara ve güvenlik güçlerine ihbar etmeyip göz yumdukları için cezalandırılacak.

* Şadiye Dönümcü, sosyal hizmet uzmanı.

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın