Basında Yaşlılık

Ergüney uyardı: Gençler yaşlılara yaklaşmayın

Ergüney uyardı: Gençler yaşlılara yaklaşmayın

Ergüney uyardı: Gençler yaşlılara yaklaşmayın

Açıklanan güncel verilere göre son haftalarda yaşlı ve kronik hastaların giderek daha fazla koronavirüse yakalandığı ve buna paralel olarak ise can kayıplarının arttığı belirtiliyor.

YAŞLI VE KRONIK HASTALARI KORUMALIYIZ

Koronavirüs salgınında uzmanlar  yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların diğer insanlara oranla çok daha büyük risk altında olduğunu özellikle vurguluyor. Açıklanan güncel verilere bakıldığında ise son haftalarda yaşlı ve kronik hastaların giderek daha fazla koronavirüse yakalandığı ve buna paralel olarak ise can kayıplarının arttığı belirtiliyor.

SOSYAL MESAFE KURALINA DİKKAT

Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney  20 yaş altı gençlerin koronavirüsü hiçbir belirti taşımadan yayabildiklerine dikkati çekti. Sosyal mesafe kuralının önemine değinen Ergüney gençlerin bu hassas dönemde yaşlı ve kronik hastalara 1.5 metreden fazla yaklaşmaması gerektiğine vurgu yaptı.

BÜYÜK RİSK ALTINDALAR

Koronavirüsün  yaşlı ve kronik hastalığı bulunanlar için büyük risk oluşturduğunu belirten Ergüney Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara karşı savunan ve her türlü zararlı maddeden koruyan bir yapıdır.  Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ve kronik hastalar ise bu süreçte büyük risk altındalar. Şeker tansiyon astım KOAH kanser hastaları ve kalp ve damar rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımızın koronavirüs enfeksiyonuna karşı çok daha dikkatli olmaları ve alınan önlemlere istisnasız uymaları hem halk sağlığı hem de kendi sağlıkları açısından hayati önem taşımakta dedi.

EN AZ 15 METRE MESAFE

Covid-19un bazen  genç ve hiçbir hastalığı bulunmayan kişilerde de ağır seyrederek ölümlere yol açabildiğini ifade eden Ergüney Covid 19 alınan tedbir ve önlemlere uyulmadığında hızla yayılabilen bulaş riski yüksek bir hastalık. Özellikle 20 yaş altı gençler bazen koronavirüs enfeksiyonunu hiç bir belirti hissetmeden geçirebiliyorlar. Buda kendilerinde enfeksiyon olmadığını düşünmelerine ve enfeksiyonu yaymalarına neden olabiliyor. Bu süreçte büyük risk altında olan yaşlı ve kronik hastalarımıza temas ederek enfeksiyon bulaştırabilirler. Özellikle 20 yaş altındaki gençlerin günlük yaşamlarında aile komşu ve akrabaları ile olan ilişkilerinde en az 15 metrelik sosyal mesafe kuralını uygulamaları sevdiklerinin sağlığı açısından önem arz ediyor. Hastalığa karşı tam korunmayı ancak belirlenen tedbirleri uygulayarak  maske mesafe ve temizlik kuralına riayet ederek sağlayabiliriz diye konuştu.

Not: Bu Yazı enkocaeli.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın