Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Yaşlılık, Yaşlılıkta Bakım

Evde Bakımda ‘Gelir Ölçütü’ Kalkıyor

Evde Bakımda 'Gelir Ölçütü' Kalkıyor

Evde Bakımda 'Gelir Ölçütü' Kalkıyor

Hükümetin hazırladığı 62 maddelik yasa teklifi herkesin hayatını kolaylaştıracak. Gelir ölçütü nedeniyle evde bakım ücreti kesilen ve alamayanların mağduriyetleri de ortadan kalkacak. Evde bakım hizmetlerinde “gelir ölçütü” belirleme şartı kaldırılıyor. Uygulamadan ihtiyaç sahibi herkes faydalanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda hükümetin hazırladığı ekonomik, sosyal, tıbbi düzenlemeler içeren 62 maddelik yasa teklifi 83 milyonun yaşamını kolaylaştıracak. Buna göre, Sosyal Hizmetler Kanunu’nda yer alan evde bakım yardımının kapsamı genişletiliyor.

Evde bakım hizmetlerinde “gelir ölçütü” belirleme şartı kaldırılıyor. Buna göre, salgın hastalıklar, doğal afetler gibi olağanüstü hallerde ve acil durumlarda, gelir ölçütleri ve engellilik durumları dikkate alınmadan bakım hizmetlerine ihtiyaç duyanlara bakım hizmeti verilebilecek, bakım ücreti ve sosyal yardım ödemesi yapılabilecek. Mevcut uygulamada hane içinde kişi başına gelir tutarı asgari ücretin 3’te 2’sinden az olan, bakıma muhtaçlık kriterlerini taşıyan, ağır engelli olduğun belirten sağlık kurulu raporunu sunanlara evde bakım yardımı yapılıyor.

1.460 TL ödeniyor

Yasa taslağının ikinci maddesinde, “Salgın hastalıklar, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde ve acil durumlarda, bu maddenin uygulanmasına ilişkin gelir ölçütleri dikkate alınmadan bakım hizmetlerine ihtiyaç duyan yaşlılara bakım hizmeti verilebilir ve bakım ücreti ödemesi yapılabilir” deniliyor. Yeni yılda, memur maaş katsayısına bağlı olarak 65 yaş aylığı, engelli yardımı, engelliler için evde bakım parasını da içeren tüm sosyal yardımlar yüzde 5.49 oranında yükseldi.

Geçen yıl 1.384 TL olan bu destek 1.460 TL’ye çıktı. Türkiye’de yaklaşık 520 bin kişi evde bakım desteği veriliyor. Yeni düzenlemeyle binlerce kişi daha bu destekten faydalanacak. İlgili bakanlıklarca gelen öneriler dikkate alınıp teklife son şekli verilerek Meclis’e gönderilecek torba yasadaki önemli başlıklar şöyle:

Öğrenim kredilerine erteleme

Öğrenim kredi borçları yeniden düzenleniyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, tutarı yarıya kadar indirmeye, mücbir sebep hali ilan edilen dönemlerde Yİ-ÜFE uygulamadan ertelemeye yetkili kılınıyor.

Elektrik borcuna yapılandırma

Elektrik borçları yapılandırılacak. Bu alacakların ilk taksiti Ekim 2021’in son gününe kadar ödenmek üzere ve her yıl ilk taksitin tekabül ettiği ayda üç eşit taksitte ödenecek.

Not: Bu Yazı yasadikca.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın