Basında Yaşlılık

Fiziksel Mesafe Duygusal Temas

Fiziksel Mesafe Duygusal Temas

Yaşlıların gönüllerini sıcak tutmak gerek. İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge, “Yaşlıları korumak için fiziksel bir mesafe koymalıyız ama bu duygusal mesafeye dönüşmemelidir. Duygusal temasımızı artırıp ilgi göstermeliyiz” dedi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü ile ilgili yaptığı açıklamada Yaşlılığın, olağan ve kaçınılmaz bir süreç olduğuna değinerek, Yaşlanma ile birlikte birçok sorun ortaya çıktığını,  kronik hastalıkların görülme sıklığının  arttığını, yaşlılarda görülen yaygın hastalıklar arasında işitme kaybı, katarakt ve görme kusurları, sırt ve boyun ağrısı ve osteoartrit, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet, depresyon ve demans bulunduğunu,insanlar yaşlandıkça, aynı anda birkaç hastalığa sahip olduklarını belirtti.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr.Uğur Bilge, Yaşlı nüfusun genç nüfusa oranla çok daha fazla sosyal ve tıbbi hizmet ihtiyacı olduğunun bilindiğini, bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile kronik hastalıkların önlenebilineceğini ve yaşlı bireylerin sosyal ve tıbbi hizmet ihtiyaçlarının azalacağını. Fiziksel hareketsizlik, tütün kullanımı, kötü beslenme, alkol kullanımı sağlıksız beslenme, az ve dengesiz uyuma gibi kötü yaşam tarzını değiştirerek sağlıklı bir yaşlanma sürecine girilebilineceğini, yaşam tarzı değişikliğini sağlayamadığımız zaman Hipertansiyon, Diyabet, Alzheimer gibi yaşam kalitesini bozan birçok kronik hastalık oluşacağını söyledi.

Grip mevsimine de girdiğimiz bu dönemde yaşlıların her iki enfeksiyona daha duyarlı oldukları ve Covid 19’un ve gribal enfeksiyonun yaşlılarda daha kötü seyredebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle yaşlılar maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun davranmalıdırlar ve yakınları da bu kurallara uymalıdırlar. Bu dönemde yaşlılarla irtibatı kesmemek ve onların gönüllerini sıcak tutmak için onlarla, telefonla, mesaj uygulamaları ve sosyal medya araçları kullanılmalı ve güvende kalmaları sağlanmalıdır.

Pandemi sürecinde yaşlılarımızın desteğe büyük ihtiyaç duyacağını da belirten Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, virüse karşı alınan önlemlerin yaşlıları toplumdan uzaklaştırmaması gerektiğini vurguladı: “Yaşlıları korumak için fiziksel bir mesafe koymalıyız ancak bu, duygusal bir mesafeye dönüşmemeli. Bu anlamda yaşlılarla sadece ilişki biçimimizi değiştirmeliyiz. Bu süreçte onlarla duygusal temasımızı artırmalıyız ve ilgi göstermeliyiz” dedi.

Şuanda halen devam eden Covid-19 sürecinde özellikle yaşlılarımıza sahip çıkalım. Mecbur olmadıkça onları dışarıya salmayalım. Zira onlar bizler için çok değerli. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge’nin açıklamalarına sonuna kadar katılıyoruz. Yaşlılarımızla kesinlikle irtibatı kesmemeliyiz. Gitmesek bile uzaktan mesaj yoluyla, telefonla sürekli arayalım. Zira onlar bizim için çok değerliler.

Not: Bu Yazı sehirgazetesi.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın