Basında Yaşlılık

İlk Alzheimer kan testi ABD’de piyasaya sürüldü

İlk Alzheimer kan testi ABD'de piyasaya sürüldü

İlk Alzheimer kan testi ABD'de piyasaya sürüldü

​Alzheimer hastalığının teşhisine yardımcı olmak için ilk kan testi, ABD’de piyasaya sürülmeye başlandı. Bunun insanların demans olup olmadığını öğrenmelerini çok daha kolay hale getirebilecek bir sıçrama olabileceği belirtiliyor.
ABD’de 5 milyon olmak üzere dünyada milyonlarca Alzheimer hastası bulunmaktadır. Uzmanlar, hastalığın hala bir tedavisinin bulunamadığını dile getirerek erken teşhis hedefinin önemli olduğunu kaydediyor.

En yaygın bunama türü olan Alzheimer hastalığına tanı konulabilmesi için, insanların hafıza kaybı gibi semptomlara ve beyinde beta-amiloid adı verilen bir protein birikimine dair kanıtlara ulaşılması gerekiyor.

ABD’de bir şirket, temel test sonuçları yayınlanmadığından bağımsız uzmanların temkinli olmasına karşın Alzheimer hastalığının teşhisine yardımcı olabilecek “ilk kan testi”ni ticari laboratuvarlar için genel kurallar altında piyasaya sunmaya başladı.

ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu

Testin genel tarama veya semptomları olmayan kişiler için tasarlanmadığı, zihinsel sorunları olup da Alzheimer hastası olarak değerlendirilen 60 yaş ve üstü kişileri hedeflediği kaydedildi.

Sadece doktorların test talebinde bulunabileceği ve ABD ile Avrupa’da satışa sunulduğu belirtildi.

ABD Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Nörobilim Şefi Dr. Eliezer Masliah, Hükümetin teste götüren çalışmalarının yanı sıra diğer kan testlerini de finanse ettiğini dile getirerek, “Teşvik edildi, ilgileniyoruz, bu işi finanse ediyoruz ama sonuçları görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Not: Bu Yazı ilkha.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın