Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Fiziki Çevre, Hayata Dair

İlk sanal bayramı neşelendirecek öneriler

İlk sanal bayramı neşelendirecek öneriler

İlk sanal bayramı neşelendirecek öneriler

Korona virüsü önlemleri kapsamında ilan edilen dört günlük sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle, Türkiye ilk sanal bayramını deneyimliyor. Bayramın olmazsa olmazları aile ve arkadaş buluşmaları bu sene çevrimiçi ortamlarda gerçekleşiyor. Kucaklaşmalar, hasret gidermeler, şen kahkahalarla buluşulan sofralar ise şimdilik sonraki bayramların konusu…

İSTANBUL – Türkiye tarihinin ilk sanal bayramı başlıyor. 3 gün sürecek olan Ramazan Bayramı, bu sene pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamaların gölgesinde geçiyor. Aile ve arkadaş buluşmaları; şeker, baklava, yaprak sarması üçlüsü ve bayram harçlıkları bu sene olmayacak. Sevdikleriyle bir araya gelemeyenler bir burukluk hissetse de görüntülü aramalarla bu hisse su serpmek mümkün. Uzmanlar, bayramlarda evlerinin dolup taştığı günleri anımsayan yaşlılar için durumun daha zor olabileceğini belirtiyor. Bunun için önerilense tıpkı bir aile buluşmasındaymışçasına görüntülü arama üzerinden tam kadro bir araya gelmek. Peki bayramda iyi vakit geçirmek için evde hangi aktiviteler yapılabilir? Bu aktivitelerden hangileri, görüntülü aramalar aracılığıyla aile büyükleriyle paylaşılabilir? Bayram süresince evde ve online görüşmelerde yapılabilecek aktiviteleri derledik.

BİR BİLMECE SOR

Aile büyükleri, bir sözlü kültür hazinesi. Hemen hepsinin hafızasında, teknolojinin ve tek tipleşmenin bu denli baskın olmadığı dönemlerden getirdikleri bilmeceler ve maniler var. Başta biraz zorlanabilirler belki ama devamında açılacaklar ve okulda ya da arkadaş ortamında duyamacağınız ilginç bilmeceler, maniler söyleyecekler. Çocukluğumda aile büyüklerinden duyduğum ve dakikalarca düşünmeme rağmen cevabını bulamadığım bir bilmeceyi burada paylaşıyorum: “Alaca mezar, dünyayı gezer?”

HİKAYEYİ TAMAMLAMA OYUNU

Görüntülü aramayla oynanabilecek bir başka oyun da hikayeyi tamamlama oyunu. Özellikle 3-7 yaş arası çocuklar için tavsiye edilse de her yaşa uygun bir oyun. Görüntülü aramadaki en genç bireyin seçtiği bir kitaptan bir bölüm okunuyor ve kitap kapatılıyor. Hikayenin devamını oyuna katılanlar yazıyor. Her bir kişi sırayla eklemeler yaparak öyküyü geliştiriyor.

BİR KLASİK: İSİM, ŞEHİR

Çok bilinen ve popülerliğini kaybetmeyen bir başka oyun da isim, şehir. Hem evde hem de görüntülü aramalarda rahatlıkla oynanabiliyor.

‘NEŞELİ BİR GÜN’Ü DİNLEDİNİZ Mİ?’

Müzik dinlemek evde kaldığımız karantina günlerinin kasvetini dağıtan en önemli aktivitelerden. Her gün çocukların ve yetişkinlerin beraber dinleyebileceği şarkılar bulmak eğlenceli olabilir. Bayram için bir farklılık arıyorsanız, Şubadap Çocuk şarkılarına göz atmakta fayda var. Benim favorim “Neşeli Bir Gün.”

MÜZİK HAFIZASINI CANLI TUTUN

Evdeki malzemelerle ritim çalışması yapmaya ne dersiniz? Bunun için 4 adet tabağa (mümkünse düz) ve aynı boyutlarda 8 küçük topa ihtiyaç var. Top yerine elma, limon, portakal vb. meyveler de kullanılabilir. 4 tabak yan yana dizilir ve tabaklardan sol baştakine ilk top koyulur ve sağ baştan başlayarak “1, 2, 3” diye sayılır. İçinde top olan tabağa gelindiğinde el çırpılır. Yavaş yavaş tabaklardaki top sayısı artırılarak ritim zorlaştırılır. Uygulamalı anlatım için şu videoya göz atabilirsiniz.

KARAOKE

Evde iyi vakit geçirmek için karaoke yapabilirsiniz. Hatta karaokeyi görüntülü aramalara da taşıyabilirsiniz. Sesin eş zamanlı iletilmemesi sebebiyle görüntülü aramalarda birlikte şarkı söylemek zor olabilir, bu yüzden karaokeyi sırayla yapmak daha bir yöntem. Kuzenler, arkadaşlar görüntülü aramalar üzerinden karaoke yarışmaları düzenleyebilir.

EVDE HAZİNE AVI

Evde hazine avı, özellikle can sıkıntısından yakınan çocuklar öneriliyor. Oyuna başlarken çocuk tarafından sevilen bir nesne ya da çocuğa verilmek istenen bir hediye yetişkinler tarafından saklanıyor. Saklanan nesnenin nerede olabileceğine dair ipuçları kartlara ya da kağıtlara yazılıyor ve evin farklı köşelerine bırakılıyor. Çocuklar, ipuçlarını çözerek hazineye doğru ilerliyor.

OYUNCAK MÜZESİ’NDE BİR GÜN

Pandemiyle beraber sanal ortama taşınan müzeleri gezmek çocuklarla beraber yapılabilecek en verimli aktivitelerden. Siz de İstanbul Göztepe’de bulunan Oyuncak Müzesi’ni sanal bir turla gezebilirsiniz. Çok farklı dönemlere ait oyuncaklar bulunduran müze, dünya tarihi oyuncaklar üzerinden anlatıyor. Bu yanıyla yetişkinler için de oldukça ilgi çekici. Daha önce yolu düşmeyenler sanal adımlarla Oyuncak Müzesi’ni turlayabilir ve Ay’a yolculuk, sanayi devrimi gibi insanlık tarihinin önemli olaylarının oyuncaklara nasıl yansıdığını görebilir.

Not: Bu Yazı gazeteduvar.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın