Basında Yaşlılık

‘İyi yaşam endeksi’ne göre, Türkiye’de en fazla değer verilen konu ‘sağlık’

‘İyi yaşam endeksi’ne göre, Türkiye’de en fazla değer verilen konu ‘sağlık’

‘İyi yaşam endeksi’ne göre, Türkiye’de en fazla değer verilen konu ‘sağlık’

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan ‘iyi yaşam endeksi‘, Türkiyeliler için öncelikli konunun ‘sağlık‘ olduğunu ortaya koydu.

ECD’ye bağlı ‘İyi Yaşam Girişimi‘nin 2011 yılından bu yana aralıksız olarak topladığı veriler, dünya genelinde yaşayan milyonlarca insana sorulan ‘Hayatınızda en fazla değer verdiğiniz konu ne?‘ sorusuna verilen yanıtlardan ele ediliyor.

Katılımcılardan ‘güvenlik‘, ‘barınma‘, ‘‘, ‘gelir‘, ‘iş – yaşam dengesi‘, ‘yaşam memnuniyeti‘, ‘sağlık‘, ‘eğitim‘, ‘yönetim‘, ‘toplum‘ ve ‘çevre‘ olmak üzere toplam 11 başlıkta yanıt verilmesi istenen çalışmaya bugüne dek 180’den fazla ülkeden 60 binden fazla insanın katıldı.

Şimdiye dek elde edilen verilere göre, çalışmaya Türkiye’den katılanların en fazla değer verdiği konu ‘sağlık‘. Benzer şekilde Ruslar, Norveçliler, İzlandalılar, Fransızlar ve Avusturyalılar için de en önemli konu sağlık.

Britanya, İsveç, Almanya, Finlandiya ve Polonya ise öncelikli konu olarak ‘yaşam kalitesini‘ seçti. Avrupa ülkeleri arasında ‘iş – yaşam dengesi‘ni seçen tek ülkeyse Kıbrıs Cumhuriyeti oldu.

Sık sık öğrenci protestolarıyla gündeme gelen Güney Amerika’da Brezilya, Şili, Paraguay ve Arjantin’de en fazla değer verilen konu olarak ‘eğitim‘ seçilirken, Peru’da ‘yaşam kalitesi‘, Venezuela’da ‘güvenlik‘, Guyana’daysa ‘barınma‘ya önem veriliyor.

Not: Bu Yazı www.diken.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın