Basında Yaşlılık

İzmir Tabip Odası: 1,3 milyon grip aşısı kimlere yapılacak?

İzmir Tabip Odası: 1,3 milyon grip aşısı kimlere yapılacak?

İzmir Tabip Odası: 1,3 milyon grip aşısı kimlere yapılacak?

Sağlık Bakanlığı’nın sipariş ettiği 1 milyon 300 bin grip aşısının yetersizliğine vurgu yapan Başkan Dr. Lütfi Çamlı, “Sadece 65 yaş üstü 9 milyon vatandaşımız var. Yüksek riskli sağlık çalışanlarının sayısı bile 1 milyondan fazla. Yeterli sayıda aşı gelmezse, kaos ortamı oluşur, sağlıkta şiddete yol açar” uyarısında bulundu.

İzmir Tabip Odası, yeterli sayıda olmayacağı bilinen grip aşısıyla ilgili çıkışta bulundu. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Lütfi Çamlı imzalı açıklamada, resmi olarak açıklanmasa da 1 milyon 300 bin civarında grip aşısı ithal edileceği belirtilerek, sayının azlığı nedeniyle ülkede kaos ortamı oluşacağı, vatandaşlarla sağlık çalışanları arasında tartışmalara yol açacağı ve sağlıkta şiddeti tetikleyeceği ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ 9 MİLYON İNSANIMIZ VAR

Aylar önce TTB ve İzmir Tabip Odası olarak Sağlık Bakanlığı’nı uyardığını, hazırlıkların o zamanlar başlamasını istediklerini belirten Başkan Dr. Çamlı, “Grip aşısı, gripten korunmada belli bir koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı, Bilim Kurulu üyeleri tarafından oldukça geniş bir kesime önerilmektedir” dedi ve şu görüşlere yer verdi:

“Dış ülkelerden sipariş edilen bu aşının yeterince stoklanması konusunda uyarılarımızı yapmıştık.  Herhangi bir resmi açıklama yapılmamasına karşın duyumlarımıza göre  1.3 milyon aşı siparişi yapılmıştır. Bu  dozda aşının sadece 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısının 9 milyon olduğu göz önüne alındığında   yeterli olmayacağı kesindir. Enfeksiyon bulaşı açısından yüksek riskli meslek grubu olan sağlık çalışanlarının sayısı bile 1 milyondan fazladır.  65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan, obez olan, fabrika kışla bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında bulunan  milyonlarca vatandaşımız göz önüne alındığında  çok daha fazla sayıda aşıya gereksinim olduğu bir gerçektir. Bu aşılar için Aile Sağlığı Merkezlerine gelen ve belki de aşı olamayacak  vatandaşlar, sağlık çalışanları ile karşı karşıya gelecek, ortaya çıkacak kaos, sağlıkta şiddete yol açacaktır.”

BAKANLIK, ACİLEN BİR AÇIKLAMA YAPMALI

“Sağlık bakanlığının ivedilikle bir açıklama yapması gerekiyor. Temin edilen aşı, kimlere yapılacak, kamuoyuyla paylaşılmalıdır. AB ülkelerinin 200 milyon doz,  67 milyon nüfuslu İngiltere’nin 30 milyon doz , İran’ın ise 7.5 milyon doz aşı  temin ettiği haberleri medyada yer almıştır. Buna karşın 85 milyon nüfusa sahip ülkemizin 1.3 milyon doz aşı temininin gerekçeleri,  temin edilen aşının kimlere yapılacağı konusunda kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir. Grip  aşının hangi risk gruplarına, nasıl ve nerede dağıtılacağı, şeffaf bir biçimde tüm ana akım medya olanakları kullanılarak topluma anlatılmalı, yaşanabilecek krizde sağlık çalışanlarının sorumlu ve yetkili olmadığı vurgulanmalıdır. Bir zamanlar aşı üreten bir ülkede böyle şeylerin yaşanabilecek olması üzücüdür.”

Not: Bu Yazı egedesonsoz.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın