Sosyal Hizmetler

Kadın Gördüğü Şiddeti Yüreğinin Berisine Kilitlememeli

Kadın Gördüğü Şiddeti Yüreğinin Berisine Kilitlememeli

Kadın Gördüğü Şiddeti Yüreğinin Berisine Kilitlememeli

Kadın eşinden, eski eşinden, sevgilisinden, aile bireylerinden, işyerinde, tanıdığından, tanımadığından şiddet görüyor. Sonuçta her türlü “bahaneyle” şiddet görüyor. Ancak kadın şiddete tepki verebilmeli, şiddetin kayda alınmasını sağlamalı.

Bakire olmadığı gerekçesiyle düğünün ertesi günü baba evine gönderilince intihar eden -ve otopsi sonucu bakire olduğu anlaşılan- kız çocuğu (15) …

Eşi tarafından seks işçiliğine zorlanan kadın…

Kuma gideceği kişinin oğlu tarafından öldürülen kadın…

Annesinin patronunun(82) cinsel istismarına maruz kalan (14) kız çocuğu…

Boşanarak geldiği ‘baba evi’nde babasının tecavüz ettiği (26) kadın…

Balkondan inen üst kat komşusu tarafından eşiyle birlikte uyuduğu sırada taciz edilen kadın…

Yalnız yaşadığı evinde sabaha karşı cam kırarak içeri giren iki gencin tecavüzüne uğrayan (94) kadın…

İki küçük kızıyla birlikte ev sahibinin (69) tacizine uğrayan kadın…

Okurken bile insanın içini acıtan bu haber özetleri bianet’in tuttuğu kadına yönelik siddet-taciz-tecavüz-çetelesinden alınma.

bianet, 10 Nisan-7. Kasım-2008 tarihleri arasında medyada yer alan toplam 167 adet kadına yönelik şiddet haberi saptamış.

Ülkemizde her gün binlerce kadının şiddete maruz kaldığını, ancak bunların medyaya ve adliyeye yansımayıp, yüreklerin berisine kilitlendiğinin altını çizip, bu şiddet haberlerinin verdiği toplu sonuçlara –yorumsuz olarak- verdiği sonuçlara birlikte bakalım.

Kadın eşinden şiddet görüyor

Kadınlar; altın bileziklerini vermek istemediği, “Git çalış, çocuklar aç” dediği, başörtüsü takmadığı, dini toplantılara gitmediği, başkalarının tecavüzüne uğradığı, bir çocukla (16) ilişki kurduğundan boşanma davası açtığı eşinin geri dönme talebini reddettiği, cep telefonuna mesaj geldiği, eşinin ‘akbil’ini izinsiz kullandığı, eşinin başka kadınlarla ilişkisine dair görüntüleri izlemek istemediği, ‘Gözü dışarıda’ olduğu iddia edildiği, kendisine defalarca tecavüz eden kocasına direndiği, kız çocuk doğuracağı ve  seks işçiliği yapmak istemediği için  eşinden şiddet görüyor.

Kadınlar; eşleri tarafından darp edilerek, av tüfeğiyle ateş açılarak, el bombası ve kalaşnikof tüfek kullanılarak, bıçaklanarak öldürülüyor.

Kadınlara eşleri demir çubuk ve keserle döverek, tekme-tokat-yumruk atarak, burnunu keserek, oturduğu odayı ateşe vererek, bıçaklayarak, silahla yaralayarak, eziyet ederek fiziksel şiddet uyguluyor.

Kadınlar eşleri çocuklarını kaçırarak duygusal şiddet uyguluyor.

Kadınlar evliliğinin ilk gecesinde de, 40. yılının sonunda da eşinden şiddet görüyor.

Kadınlar yaşı 17 veya 68 de olsa eşinden şiddet görüyor.

Kadın eski eşinden şiddet görüyor

Kadınlara eski eşleri döverek, bıçaklayarak ve tecavüz ederek fiziksel şiddet uyguluyor.

Kadınlar kendine kuma getiren kocasını boşadığı ya da yeni arkadaşı olduğu için eski eşleri tarafından  öldürülüyor.
Kadın eşinin ailesinden şiddet görüyor:

Kadınlar ameliyat olduğu, dayak nedeniyle evini terk edip ‘baba evi’ne gittiği, otobüs firmasında hosteslik yaptığı, koca evine dönmek istemediği, terk ettiği evine ailesi tarafından geri götürüldüğü, evdeki şiddetten kaçıp sığındığı güvenlik güçlerince aileye teslim edildiği için eşinin ailesinden şiddet görüyor:

Kadınlara kayın valide/peder/birader, görümce ve üvey çocukları bıçaklama, dövme, öldürme ya da tecavüz etme yoluyla şiddet uyguluyor. Kadının yaşı 17 veya 59 da olsa eşinin ailesinden şiddet görüyor.

Kadın kendi aile bireylerinden şiddet görüyor

Kadınlara kendi babası, oğlu, dayısı, kuzeni, eniştesi veya erkek kardeşi tarafından evden kaçtığı, karın ağrısı şikayetiyle gittiği doktorda 8,5 aylık hamile olduğu ve dayısının tecavüz ettiği anlaşıldığı, evini satmaya yanaşmadığı, kızına kot pantolon giydirttiği, üvey babasının tecavüzü sonucu bebek doğurduktan sonra başka bir erkekle yaşamayı kabul etmediği ve seks işçisi olmak istemediği için şiddet uygulanıyor.

Kadın boşanarak geldiği ‘baba evi’nde babasının tecavüzüne uğruyor. Kadının babasından (64) doğurduğu bebeği -yine babası tarafından- öldürülüyor.

Kadınlar yaşı 12 ya da 65 de olsa kendi ailesindeki bireyler tarafından bıçaklanarak, öldürülerek, tecavüz edilerek, hastanelik olacak kadar dövülerek, üzerine kaynar su dökülerek, tehdit edilerek şiddet görüyor.

Kadın birlikte olduğu kişi/sevgilisinden şiddet görüyor

Kadını birlikte olduğu kişi/sevgilisi maket bıçağıyla yaralıyor, arabadan ya da balkonundan aşağı atılıyor, bıçaklıyor, silahla dizinden vuruyor, öldürüyor.

Hamile kadının sevgilisi, bebeğin ölümüne sebebiyet veriyor.

Kadın dışarıda gezmek istediği, aldattığı, ‘daha fazla alkol alma’ diye uyardığı,  terk ettiği için birlikte olduğu kişi/sevgilisinden şiddet görüyor.

Kadın işyerinde şiddet görüyor

Kadın işyerinde patron ya da amirinden şiddet görüyor.

Kadın işyerinde kolsuz tişört giydiği, müşterisinin istediği şarkıyı söylemediği için şiddet görüyor.

Kadın işyerinde yerlerde sürüklenip kafasında şişe kırılarak, cinsel yönden taciz edilerek, hakarete ve saldırıya uğrayarak şiddet görüyor.

Kadına kendisini cinsel ilişkiye zorlayan ve bunu kayda alan patronu tarafından şantaj yapılıyor.

Kadına “Hakkında dilekçe yazarım” diye tehdit eden müdürü  tecavüz ediyor.

Kadın bakıcılığını yaptığı çocukların babasının, kız çocuğu(14) da annesinin patronunun (82) tecavüzüne uğruyor.

Kadın tanıdığı kişilerden şiddet görüyor

Kadın evinde misafir ettiği kişiler, kiracısının oğlu,  ev sahibi, eşinin arkadaşı, evinde çalıştırdığı kişi, komşusu veya okuldaki öğretmeni/müdüründen şiddet görüyor.

12 veya 80 yaşındaki felçli veya sağlıklı kadın her yaştaki tanıdığı kişi/kişilerden şiddet görüyor.  Kadın evinde okulunda veya otomobilde  tecavüze uğruyor.

Okul yolunda taciz edildikleri için servis isteyen kız öğrencilere okul müdürü “Paranız varsa; okursunuz. Yoksa; gidip evlenin” deniliyor.

Kadın tanımadığı kişilerden şiddet görüyor

Kadın, tanımadığı kişiler tarafından tehditle pavyonda konsomatris olarak çalıştırılarak, seks işçiliğine zorlanarak, cinsel yönden taciz edilerek, nişanlısıyla yaptığı görüntülü ‘msn’ görüşmelerindeki kayıtlar ya da cep telefonundaki kayıtlar nedeniyle şantaj görerek, plaj soyunma kabininde fotoğrafları çekilerek, çantasını çalmak isteyen hırsızın darbesiyle yere düşerek, kocasıyla uyuduğu esnada eve giren hırsızın tacizine uğrayarak, içkisine madde katılarak, kaçırılarak,  uyuşturucuya alıştırılarak, ‘sms’ mesajlarıyla taciz edilerek, otobüs beklerken bir otomobilden inen erkekler tarafından tartaklanarak şiddet görüyor.

Kadınlar tanımadığı kişiler tarafından  taciz edilerek, eşyası-parası gasp edilerek, yeni tanıştığı kamyon şoförüyle girdiği cinsel ilişki sırasında ‘Başka erkeklerle de ilişkim var’ dediği için öldürülerek, yol ortasında dövülerek, balıkçı teknesinde tacize uğrayarak,  başı taşla ezilerek, ölümle tehdit edilerek, camdan sarkıtılarak, boğazı kesilerek, boğularak, tehdit edilerek, tartaklanarak şiddet görüyor.

Kadın hırsız, İnternet Kafe sahibi, park bekçisi, fotoğrafçı, tamirci, otel görevlileri, spor salonundaki görevlisi, yemek yediği restoran garsonu, balıkçı, kendine ‘polis’ süsü verenlerden şiddet görüyor.

Kadın tanımadığı kişiler tarafından parkta, İnternet Kafe’de, plajda, otelde, ormanda, evinde, restoranda,  kiralayacağı evinde, takside, kamyonda, otobüs durağında,  okul yolunda, sokakta, balıkçı teknesinde, barda, pavyonda,  şiddet görüyor.

Kadın her yaştaki tanımadığı kişi/kişilerden 8 ya da 94 yaşında olsa da,  engelli ya da sağlıklı veya hamile olsa da, ülkemizde turist olarak bulunsa da şiddet görüyor.

Sonuçta kadın şiddet görüyor

Sonuçta kadın evde, sokakta, işyerinde  şiddete maruz kalıyor.

Sonuçta kadına  şiddetin tüm çeşitleri uygulanıyor.

Sonuçta kadın her türlü bahaneyle şiddete maruz kalabiliyor.

Ancak…

Kadın gördüğü şiddete tepki vermeli.

Kadın gördüğü şiddetin kayda alınmasını sağlamalı.

Kadın gördüğü şiddeti yüreğinin berisine kilitlememeli. (ŞD/EZÖ)

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın