Basında Yaşlılık

Kilo Arttıkça Küçülen Organımız…

Kilo Arttıkça Küçülen Organımız…

Obezitenin Alzheimer riskini yükselttiği yeni bir araştırmayla bir kez daha teyit edildi.

Amerikalı bilim insanları, vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak beyne giden kan akışının yavaşlaması nedeniyle bu organın küçüldüğünü ve bunun da Alzheimer hastalığını tetiklediğini ortaya koydu.

Vücut ağırlığının sağlıklı oranın üzerinde olması diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi birden fazla hastalığı körüklüyor.

Journal of Alzheimer’s Disease’ın baş editörü George Perry araştırmaya ilişkin yaptığı yorumda, “Dr Amen ve yardımcıları, bu araştırma ile obezitenin kan akışını yavaşlatarak beynin küçüldüğünü ve dolayısıyla Alzheimer’i tetiklediğine dair inkar edilemez kanıtlar sundu” dedi.

Journal of Alzheimer’s Disease’de yer alan araştırmada, 18 ila 94 yaşında 17 bin 721 kişinin bilgisayarlı tomografi çeşidi olan SPECT görüntüleri incelendi.

SPECT yöntemiyle kan dolaşımını takip edebilen uzmanlar, vücut ağırlıklarına göre zayıf, normal, normalin üstü, obez ve morbid obez olarak 5 gruba ayrılan deneklerden elde edilen sonuçları karşılaştırdı. Araştırmada vücut ağırlığı arttıkça beyindeki kan dolaşımının yavaşladığı görüldü. Kan dolaşımının azalması nedeniyle beynin küçüldüğü tespit edildi.

İncelemelerde, hafıza, yön bulma ve öğrenme gibi yetilerimizde önemli rol oynayan ve Alzheimer hastalığında en fazla etkilendiği bilinen beynin temporal ve parietal loblar ile hipokampus, posterior singülat korteks ve precuneus bölümlerinde kilo artışıyla kan dolaşımının yavaşladığı tespit edildi.

Not: Bu Yazı ankaraegitimdunyasi.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın