Kültür Sanat

KuirFest Ankara Kışını Renklendiriyor

KuirFest Ankara Kışını Renklendiriyor

KuirFest Ankara Kışını Renklendiriyor

Kışın sisle saklambaç oynayan Ankara’ya üçüncü kez gökkuşağı renklerini giydiriyor Pembe Hayat Derneği.

“2014’ü KuirFest’le selamlarken 2013’ü direniş ile hatırlayacağız” deyip devam ediyor: “LGBT’ler barınma, sağlık, eğitim, çalışma hayatı başta olmak üzere her alanda ayrımcılığa ve şiddete uğramaya devam ettiler. 2013 yılında gene öldürüldük, tecavüze uğradık, işten atıldık, cinsel tacizin hep mağduruyken failmiş gibi kodlanmalara devam edildik. Ama Haziran’da Gezi’de başlayan ve Türkiye’nin dört bir yanını saran direniş ile kendimize geldik, umutsuzluklarımızdan silkindik. Direniş deneyimlerimiz ve direnişin arkasında ‘kolluk kuvvetlerinin’ olmadığı bir yaşam alanı hepimize iyi geldi. Geçen sene KuirFest olarak ‘sokak’ temasıyla buluşmuştuk. Bu sene ‘direniş’ diyoruz! Bu daha başlangıç; nice festivallere”.

Ankara’da 16-23 Ocak arasında gerçekleşecek olan festivalin açılışı (dün) Büyülü Fener Sineması’nda yapıldı.

Hıncahınç dolu salonda “Nerdesin Aşkım”lı, “Festivale gidiyoruz, Aşkım”lı festival tanıtım filmi sonrası sahneye çıkan ve sözlerine ”Pınar Selek hep bizimleyken, biz onun yanında olamadığımız için üzgünüz” diye başlayan sunucu Ganimet (Gani) “Seks işçiliğinden, pavyonlardan çıkan birini KuirFest’e sunucu yapılmasının sonuçlarına hep birlikte katlanacaksınız. Siz demiyor muydunuz; LGBTİKuir birlikte özgürleşeceğiz” deyince salon “Nerdesin AşkımBurdayım Aşkım” sloganlarıyla inledi.

Ganimet “Cinsiyetsiz bir festivalde aynı sloganı atabilmek ne güzel! LGBT’ler habire yeni harfler ekliyor. X,Y,Z’ye gelip harfler bitince ne yapacağız? İngilizce bilmeyen tek Kuir benim. İngilizce konuşan Kuir’ler bana Kuir gibi gelmez; çünkü anlamam ne söylediklerini”, deyince salonda bu kez kahkaha sesleri yükseldi.

“Feministler ‘özel hayat politiktir’ diyor; biz de ‘yatak odasının kendisi politiktir’ diyoruz. İbne, orospu, alkolik hareketinin engellenemeyeceği anlaşıldı artık”  diyen sunucu sözlerini “Hrant Dink’in öldürülüşünün yedinci yılı. Unutmadık, unutmayacağız” diyerek bitirdiğinde salonda bu kez “Unutmadık, unutmayacağız” sloganları atıldı.

Bu konuşma sonrası açılış filmi olan Anna Margarita Albelo’nun yönettiği “Kim Korkar Vajina Wolf’tan” filmini izledik.

LGBTİ hakları mücadelesine sinema sanatı aracılığıyla ifade alanı yaratan festival sisle saklambaç oynayan Ankara’ya gökkuşağı renklerini giydirmekle yetinmeyip yüreğimize de bu renklerle sarıyor.

3. KuirFest hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın