Sosyal Hizmetler

Kurban: Çocuk, Saldırgan: Akraba İse;Anne Ne Yapmalı?

Kurban: Çocuk, Saldırgan: Akraba İse;Anne Ne Yapmalı?

Ensest kurbanı bir kız çocuğunun ağzıyla yazılan “Demirden Leblebi http://forum.vatan.tc/nazan-oncel-demirden-leblebi-sarki-sozu-t27183.0.html ” adlı Nazan Öncel şarkısının sözleri “Söylenmese de olurdu/ Ama şimdi söylemek/ Söylemek istiyorum/ Belki kalbin kırılır/ Gözyaşına boğulursun/ Gözyaşını sakla/ Ben ölürsem ağla/ Bunu senle hiç/ Hiç konuşmadık biz/ Tek tanığım sen/ Tek çarem sendin/ Beni anlamak istemez miydin/ Bu acıyı ben tam yüz sene taşıdım/ İçimdeki bu acıyla hamal gibi yaşadım/ Şimdi bana sarıl/ Sadece sarıl/ Ve lütfen artık beni dinle/…/“ diye başlar.
Sözlerin devamını yazımızın sonuna bırakalım ve çocuğunun ensest kurbanı olan annelerle devam edelim.

Sen, babam gibi yapmıyorsun!

Kızınız 5 yaşında. Eşinizin onunla yakından ilgilenmesinde mutlusunuz. Kreşten alıp geldiği çocuğuna akşamleyin banyosunu yaptırıyor, uyurken çocuğuna masallar okuyor, sabahları giydiriyor. Eşiniz kızınızla ilgilenirken siz de işlerinizi yapıyorsunuz. Çevrede örnek gösterilen bir baba o. Bir akşam arkadaşlarıyla dışarıda olduğu için kızınızı uyutmak size düşüyor. Odasındaki yatağa uzanıp ona masal okuyorsunuz, her akşam eşinizin yaptığı gibi. Kızınız bir türlü uyumayınca “Eee, hadi uyu artık” dediğinizde “Sen, babam gibi yapmıyorsun” diyor. Ne, nasıl sorularınıza aldığınız yanıt ürpertici. Meğer babası bir elinde kitap tutarken, diğer elinin iki parmağıyla kızının cinsel organıyla oynuyormuş. Ne yaparsınız?

Erkek torununu taciz eden dede

Çalışan bir kadın ve 7 yaşında oğlu olan bir annesiniz. Çocuğunuz sabah okulda, öğle sonrası babaanne-dedesinin yanında. “Büyüdüm” diyerek kendi banyo yapıyor artık. Bir gün tesadüfen banyo kapısının önünde soyunurken alt bedeninde morartılar gördüğünüzde, yönelttiğiniz sorulara aldığınız yanıt ürpertici. Meğer dedesi, oğlunuzu taciz ediyor ve kimseye söylememesi için top, bisiklet, bilgisayar, hamburger, para vb. gibi ödüller veriyormuş. Ne yaparsınız?
Baba: Aile evine dönen kızının tacizcisi
16 yaşında evlendirip, 5 ay sonra aile evine hamile olarak dönen kızınıza, eşinizin tehditle taciz ettiğini öğrendiniz. Ne yaparsınız?

Tacizci: Üvey babanın oğlu

Eşinizin ilk evliliğinden oğlu, sizin ise kızınız var. Üvey oğlunuz kızınızdan 4 yaş büyük. Birlikte büyüyorlar; kardeş gibi(!) İş çıkışı eve geldiğinizde kızınızın ilaç içerek intihara kalkıştığını, tesadüfen eve erken gelen eşiniz tarafından hastaneye kaldırılarak kurtarıldığını öğreniyorsunuz. Hastane polisi soruşturma sırasında kızınızın üvey kardeşinin tecavüzüne uğradığını saptıyor. Ne yaparsınız?

Özürlü ağabeyinden hamile kız kardeş
12 yaşındaki kızınızın, 20 yaşındaki zihinsel özürlü oğlunuzdan hamile kaldığını öğreniyorsunuz. Ne yaparsınız?

Sevgiliniz kızınızı severse(!)

Birlikte yaşadığınız sevgilinizin, siz evde yokken 5 yaşındaki kızınıza tacizde bulunduğunu öğreniyorsunuz. Ne yaparsınız?
13 yaşındaki hamile
İhanete uğradığınız için boşandığınız, ancak yetersiz geliriniz olduğu için velayetini alamadığınız kızınızla mahkemenin uygun gördüğü zamanlarda görüşebiliyorsunuz. 13 yaşındaki çocuğunuzun her geçen gün şişmanladığını görmek hoşunuza gitmiyor. Sizde kaldığı bir cumartesi gecesi kızınız sancılanınca doktora götürmek istiyorsunuz. “Hayır” diyor ısrarla ve sonra itiraf ediyor: “Babamdan hamileyim” Ne yaparsınız? Sahi, ne yaparsınız?
Bekar amca, 13 yaşındaki yeğen
Küçük bir kasabada aynı avlu içinde 3’ü evli, 1’i bekar kayınbiraderleriniz, eltileriniz, çoluk-çocuk ve kaynatanızla yaşıyorsunuz. 15 yaşındaki kızınızın değişen hal-davranışları dikkatinizi çekince gerçeği açıklıyor. Meğer bekar olan amcası bir süredir sabahları kömürlükte, “Annene söylersen öldürürüm seni” diye tehdit ederek tecavüz ediyormuş. Ne yaparsınız?

Kurban, saldırgan ve anne

Siz: annesiniz. Kurban: çocuğunuz. Saldırgan: eşiniz, babanız/kayınpederiniz, oğlunuz/üvey oğlunuz, kayın biraderiniz. Ne yaparsınız?

İnanmamak, reddetmek, umursamamak, susmak, kurbanı alıp birlikte kaçmak, kurbanı suçlamak, gerçeğe rağmen saldırganı korumağa çalışan kurbana inanmak, saldırganla işbirliği yapmak, engellemeğe kalkıştığınız saldırgandan ölümüne şiddet görünce, korkup geri çekilmek, saldırganın tehditleri karşısında sinmek, kurbanı evden uzaklaştırmak, saldırganı ev-çevreden uzaklaştırmak, saldırgana şiddet uygulamak, mağduriyeti sonlandırmayı başaramayınca pes etmek, adli makamlara ve güvenlik güçlerin ihbarda bulunmak, sağlık kuruluşları ile sosyal hizmet kuruluşlarından destek almak… Yapılan şeyler aşağı yukarı böyle… Ne yapılması gerektiğini ise yazımızın sonuna bırakalım.

Ensest: Yenilip yutulamayan demir leblebi
Yazımızın girişinde yer alan ensesti kurbanı kız çocuğunun ağzından yazılan şarkı sözünün http://forum.vatan.tc/nazan-oncel-demirden-leblebi-sarki-sozu-t27183.0.htm l” devamını getirelim.
“…/Lanet olası bir gündü/ Kapı açıldı ve o geldi/ Yüzünde pis bir ifade vardı/ Koynunda yılan beslediğin o yatakta/ Kardeşime süt veriyordum o anda/ Doğru odaya daldı/ Ve buyurgan bir sesle/ Beni yanına çağırdı/ Kolumdan çekip/ Kucağına aldı/ “Otur” dedi kısaca / Evet bu öyle sıradan bir gün değildi/ Gözyaşlarını sakla / Ben ölürsem ağla/ Sonra “Bu yana bakma başını çevir” derken/ Elleri bacaklarımda/ Geziniyordu anne/ “Babacığım yapma” dedim/ Bir hayvan gibi soluyordu/ İki bacağının arasında/ Beni mengeneye almıştı/ Sonra nasıl olduysa/ Kurtulmayı başardım/ Bir odaya kaçtım/ Ve o anda sadece haykırıyordum/ “Defol defol git burdan”/ O kapıyı yumrukluyor/ Ben ağlıyorum kardeşim ağlıyordu/ Her şey bir kabustu/ Her şey bir kabus/ Kalbim kırık öleceğim/ Bilmem ne halt edeceğim/ Benim kalbim yaralı/ Bu cehennem azabı/ Senin kızın hayatla/ İşte böyle tanıştı/ “Baba ne demek anne”/ Bu kelime bana inan çok yabancı/ Çok üzgünüm çok /Çok ne kadar az bir laf/ Hiçbir şeyi anlatmaya yetmiyor/ Gözyaşlarını sakla/ Ben ölürsem ağla/ Artık için rahat olsun/ Sen bir meleksin anne/ Yediğimiz her lokmayı/ Kuruş kuruş ödedik/ Nasıl ödenirmiş öğrendik/ Demirden leblebi/ Ne yenir ne yutulur(…)”

(Ç)alınan çocuğun masumiyetidir

Ensesti ortaya çıkarmak asıl olarak annelerin işi. Tüm anneler bu konuda uyanık ve cesur olmak zorunda. Ensesti bildiği halde engellemeyen ve saklayıp üstünü örten anneler çocuğunun onurunun çiğnenmesine izin vermemeli. Bu öncelikle insanlık görevi. Bedeli ne olursa olsun yapacakları tek şey var: Adli makamlara ve güvenlik güçlerine başvurmak, sağlık kuruluşlarından ya da sosyal hizmet kuruluşlarından destek almak.

Değilse şarkı sözünün sonunda kız çocuğunun söylediği “(…) Bazı şeyler belki/ Belki unutulur/ Unutmak var ya/ Demirden leblebi/ Demirden leblebi/ Demirden/ Kalbim kırık öleceğim/ Bilmem ne halt edeceğim/ Elimden alınan hayatım/ Çalınan masumiyetim/ Sıkılıyorsa biri kalkıp bir şey söylesin/ Dokuz yaşında bir çocuk/ Hayatı böyle tanıdı/ Annesinin sütü/ Babasının çükü/ Bu çocuk senin kızındı anne.” sözlerine maruz kalan bir anne bunun hesabını adalete verse bile hayat boyu kendi vicdanına veremez.“
* Şadiye Dönümcü. sosyal hizmet uzmanı.

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın