Basında Yaşlılık

Pandemi depresyonu: Akıl hastalıkları artıyor

Pandemi depresyonu: Akıl hastalıkları artıyor

Pandemi depresyonu: Akıl hastalıkları artıyor

Pandemik depresyon, COVID-19 ile bağlantılı yeni bir hastalık olarak geçiyor ve CBS’te yer alan habere göre giderek büyüyor.

Araştırmalar, Philadelphia gibi büyük metropol bölgelerindeki insanların akıl sağlığı sorunlarından daha fazla etkilendiğini gösteriyor.

ABD’de acil servisler sadece fiziksel rahatsızlıklarla değil salgının duygusal yansımalarıyla akına uğruyor.

Habere göre bu yaz Montgomery County’de altı haftalık bir süre boyunca, 400 kişi kendine zarar verme düşünceleri nedeniyle hastanelere gitti.

Okula gitmemenin etkisi

Britanya’da yapılan yeni bir araştırma, okullarının iptalinin çocuklar üzerinde büyük bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Cambridge Üniversitesi’nden gelişim psikoloğu Duncan Astle, “Karantina sırasında depresif belirtilerin derecelendirmesinde oldukça önemli bir artış bulduk” diyor.

Araştırma, karantinadan önce ve sonra yaklaşık 200 ilkokul öğrencisini takip etti ve depresyonun izolasyonla artma ihtimalinin% 70 olduğunu buldu.

Astle, “Verilerin gösterdiği şey, bir çocuğu bir bağlamdan kolayca çıkaramayacağınız ve sonuçlara çarpmadan onu ondan ayıramayacağınızdır,” diye ekliyor.

“Ayağa kalkıp bir şey yapmadım”

Hannah Smith’in düşüşü, şampiyonasının iptal edilmesiyle başladı.

Hannah, “Hiçbir şey için motivasyonum yoktu, okul ödevi bile,” diyor. Umursamadım. Ayağa kalkıp hiçbir şey yapmadım.”

Hannah’nın annesi Heidi Jamison Smith, “Çocuğunuzun nasıl başa çıkacağınızı bilmediğiniz ve neler olabileceğini bilmediğiniz bir yere zihinsel olarak girmesini izlemek korkutucu,” diye konuşuyor.

  • NOT: Depresyon belirtileri ve diğer akıl sağlığı sorunları bariz olmayabilir. Uzmanlar, insanların duyguları hakkında konuşmasının önemli olduğunu ve kendi kendine yardım önlemleri işe yaramazsa, danışmanlık ve ilaçların çok etkili olduğunu söylüyor.

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın