Basında Yaşlılık

Pandemi sürecinde yaşlılar ve çocuklarda göz hastalıkları ve görme kaybında artış

Pandemi sürecinde yaşlılar ve çocuklarda göz hastalıkları ve görme kaybında artış

Son dakika habere göre ANTALYA’da özel bir hastanede görev yapan Op. Dr. Seçil Özdemir Şahin, pandemi sürecinde hastaneye gitmekten çekinen yaşlılar ve çocuklarda göz hastalıkları ve görme kayıplarında artış gözlendiğini belirtti.

ANTALYA’da özel bir hastanede görev yapan Op. Dr. Seçil Özdemir Şahin, pandemi sürecinde hastaneye gitmekten çekinen yaşlılar ve çocuklarda göz hastalıkları ve görme kayıplarında artış gözlendiğini belirtti. Şahin, sürekli bilgisayar ve tablet karşısındaki çocuklarda ise göz numaralarının arttığı, gözlük tedavilerinde başarı şansının azaldığını kaydetti.Op. Dr. Seçil Özdemir Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde özellikle yaşlılar ve çocuklarda göz hastalıkları ve görme kayıplarında belirgin artış gözlendiğini belirtti. Artışın nedeninin virüs değil, ‘pandemi’ korkusu olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Şahin, bu süreçte hastaların hastaneye gelmekten çekindiklerini söyledi. Yaşlılar ve çocukların yılda bir kez göz muayenesi yaptırmaları gerektiğini belirten Op. Dr. Şahin, “Özellikle kronik göz hastalıkları olan kişilerin 3 ay ya da 6 ayda bir göz muayenesi yaptırmaları gerekirken, yaklaşık 9 aydır devam eden pandemi nedeniyle evlerinden çıkmayan ya da çıkamayan kişilerin kontrolleri aksadı” dedi.

“Çocuklarda 1, 3 ve 6 yaş göz muayenelerini zaten öneriyoruz. Okul çağındaki çocukların online eğitimden dolayı bilgisayar ve tablet kullanımlarının artması, mevcut numaralarının artmasına neden oluyor. Ayrıca çocuklarda gözlerde yorgunluk, kızarıklık ve kırma kusurları dediğimiz göz problemlerini sınıflarda öğretmenler fark edebiliyordu. Şimdi ise gözden kaçabiliyor. Bizim uyguladığımız gözlük tedavileri özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklarda çok güzel sonuçlar vermekteyken, pandemi sürecinde çocukların muayeneye geç gelmeleri nedeniyle başarı şansımız düşüyor.” Op. Dr. Seçil Özdemir Şahin, doktorların önerileri doğrultusunda hastaların muayene ve kontrollerini aksatmamaları gerektiğini vurguladı.

Not: Bu Yazı sondakika.cc Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın