Basında Yaşlılık

Şu Yaşlılar Olmasaydı…

Şu Yaşlılar Olmasaydı

Hep iddia ettiğim gibi; bu karara makul ve mantıklı bir açıklama getiremiyorum.

Neden 65 yaş üstü?

Bu ülkede 65 yaş üstü insanlarımız mebusluk yapıyor. Bakanlık yapıyor, hatta Cumhurbaşkanlığı yapıyor… Bu kararlar için referans gösterilen bilim kurulunda bile pek çok 65 yaş üstü olduğuna inanıyorum. Onlara serbes olan sosyal hayat bize niye yasaklanıyor?

Beni en fazla üzen söz de kısıtlama lafı. Herkes bunu böyle ifade ediyor; sokağa çıkma kısıtlaması…

Şuna açık açık yasak desek ne olur ki? Çok açık bir şekilde sokağa çıkma yasağı yaşıyoruz. Yani yasak deyince özgürlük kısıtlaması oluyor da kısıtlama deyince özgürlükçü bir karar mı oluyor? Bizi eve hapsediyorsunuz sayın karar vericiler.

Bu bir ev hapsidir. Ancak bizler mahkeme kararı falan olmadan evlere kapatıldık. Mahkumların ceza süresi ve ne zaman tahliye edilecekleri belliyken bize o  da söylenmiyor.

***

Sahi, ülkemizi ziyarete gelecek olan 65 yaş üstü turistlere de bu kısıtlama uygulanacak mı?

Onlar benim ülkemde göğüslerini gere gere dolaşacaklar da ben kapalı kapılar ardında oturup bugün bilim kurulu ne buyurmuş diye mi bekleyeceğim?

Bu ülkenin bir yurttaşı olarak bunu içime sindiremiyorum. Elbette ki devletimin emirlerine uyacağım. Gerekirse ve öyle emredilirse ölene kadar evden çıkmayacağım. Ancak bu kararın adil olmadığını, bizlere yapılan bir haksızlık olduğunu da ifade etmek isterim. Bu konuda haksızlık yapıldığına inanıyorum ve bu haksızlıkta dahli olanlara hakkımı helal etmiyorum.Hiç bir zaman da helal etmeyeceğim.

***

Tek istediğim makul ve mantıklı bir açıklama.

65 yaş üstü devlet yöneticiliği serbest.

65 yaş üstü esnaflara ve iş adamlarına kısıtlama yok.

65 yaş üstü turistlerin başımız üstünde yerleri var. Buyursunlar, gezip tozsunlar…

Bu ülkenin has evlatları olarak bizlere izin yok… Bunun bilimsel  bir açıklamasını o bilim kurulu nasıl yaptı, ya da yaptı mı bilemiyorum.

***

Bir de 18 7aş altı çocuk ve gençlerimiz var elbette. Kreşe giden yavrular evden doğal olarak çıkıp kendi yaşıtlarıyla bir sosyal hayat oluşturabilecekler. Ama büyüklerine izin yok.

18 yaşındaki genç özgürce dolaşabilecek, ancak, 17 yaş evde kısıtlı. Bu iki yaş gurubu arasında virüse karşı risk bakımından nasıl  bir fark olduğunun da bilimsel bir açıklaması yapıldı mı acaba?

***

Bir şey daha duydum, inanamadım. Umarım doğru değildir. Güya korona  virüs ölümlerinde yaşlı nüfus daha fazlaymış. Bağışıklıkları  zayıf falan…

Onlar istatistikleri şişiriyormuş. Umarım bu laflar tevatürdür. Sosyal medya balonudur. Çünkü bu ifadeler yıllar önce bir Milli  Eğitim Bakanının “şu okullar olmasa maarifine güzel yönetirdik” laflarına benziyor.

“Şu yaşlılar olmasa salgını ne güzel yönetirdik” gibi bir laf işte.

Not: Bu Yazı sokeekspres.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın