Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Alzheimer Hastalığı

Türkiye Alzheimer Derneği Şubeler Toplantısı Mersin’de Yapılıyor

TÜRKİYE ALZHEİMER DERNEĞİ ŞUBELER TOPLANTISI MERSİN’DE YAPILIYOR

Alzheimer Derneği Mersin Şubesi 12-13 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Türkiye Alzheimer Derneği Şubeler toplantısına ev sahipliği yapacak.

Alzheimer Mersin Şube Başkanı ve Yaşlı Bakım Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge, Başkan Vekili Abdurrahman Çokgünlü,Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe ve Yönetim Kurulu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

MGC Toplantı salonunda gerçekleştirlen toplantıda Alzheimer Derneği Mersin Şube Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge ve Yönetim Kurulu’nun ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren MGC Başkanı R.Kaya Tepe,”Ülvi bir görevi yerine getiriyorsunuz.Her anlamda toplum için önemli bir sorumluluğu, zor bir yerde görev yapıyorsunuz.Bir kent için Yaşlı Bakım Merkezi olması büyük bir şans.Bu merkezde pekçok insanın yaşamına dokunuyorsunuz.Pekçok insana şifa oldunuz.MGC olarak Her alanda sizinle ortak prrojelerde yer almak istiyoruz.Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Yaşlı Bakım Merkezi’nde gerçekleştirlen sosyal ve kültürel etkinliklerle de kalpleri fethettiniz” dedi. Başkan Tepe,Alzheimer Mersin Şubesi Yönetim Kurulu’na her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Başkan Prof. Dr. Özge,Alzheimer ve DEMAS Hastalığına dikkat çektiği konuşmasında aileden dört yakınını kaybettiğini belirterek,hastaya bakmanın zorluklarını dile getirdi. Bu işin ne kadar zor olduğunu biliyoruz.lafla,sözle,istemekle olmuyor.Öyle ki gönülden istemeli,gönüldaşlıkla yapılmalı.Biz Alzheimer Gönüllüleri ile ele ele vererek gönül birliğiyle bu yola gönüllerimizi koyduk.Başarımızın ardında Alzheimer Derneği’mizinin gönüldaşlığı var.” Özge, “Yaşlı Bakım Merkezi’nin proje muayyen bedeli olarak 30 milyon TL olduğunu kamuoyunun çok bildiğini ancak bizim Alzheimer Gönüllüleri projeyi çizdi,projenin yaşama geçirilmesinde 24 saat görev yapan dostlarımız oldu. Bu kentte  bu projeyi başarmak için  bizim gibi düşünen o kadar çok  gönüldaşlarımız var.” sözleriyle emekleri geçenlere bir kez daha teşekkür ederken, “Biz Yaşlı Bakım Merkezi’ni 4 milyon 300 bin TL’ye mal ettik. Bu alanda örnek olduk” dedi.Yaşlı Bakım Merkezi’nde DEMAS Hastalarına da hizmet vermeye başladıklarını belirterek, DEMAS Hastalarına devlet desteği verilmeye başlayınca devlet  desteği de almaya başladıklarını belirtti.Yaşlı Yaşam Merkezi’nde 92 yatılı hastaya, 62 pesonel ile hizmet verildiğini,48 hastanın devletten destek alarak burada tedavi gördüğünü, burada hizmet vermenin maddi yönünün çözümüne yönelik çalışmalarla sağlık hizmetlerin sürdürüldüğünü , kadirşinas insanların bağışlarıyla ayakta kalmaya çalıştıklarını dile getirdi.

12-13 MART 2020 tarihleri arasında Türkiye Alheimer Derneği Mersin Şubesi Özel Demas-Alzheimer Engelli Bakım Merkezi olarak Alzheimer Dernekleri Şubeler Toplantısını Mersin’de yapacaklarını belirten Başkan Özge,”Şubeler Toplantısı için   farklı illerde bulunan 11 şube, 3 temsilcilik ile genel merkezimizin yönetim kurulları başkan ve temsilci üyelerinden katılımcı 30’u aşkın kişiye ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu mutluluğunu yaşamaktayız.”
Şubeler Toplantısı çin açıklamalarda bulunan Başkan Özge,”Şubeler toplantılarının ana gündemi;  katılımcıların illerine göre alfabetik sırayla söz alarak, kendilerine ayrılan süre içerisinde geçen bir yıl içerisinde gerçekleştirdiği etkinlikleri, varsa sorunlarını, başarılarını paylaşıp fikir alışverişinde bulunmalarından oluşmaktadır. İlk gün bunu gerçekleştireceğiz.


Bu ana gündemin dışındaki bizlere ayırdıkları zaman içerisinde; Engelli Bakım Merkezimiz gezdirilip çeşitli birimlerinin tanıtımlarının yapılarak bu konularda açıklamalarda bulunulması, merkezimize bağlı olarak aktif yaş alma çalışmaları yapan Mezitli ve Tarsus Aktif Yaş Alma birimlerimizi yerinde görerek tanıtımlarının yapılması, kurumumuz mutfak personeli ve İmece Mutfak ekibimizin hazırladığı yöresel yiyeceklerin tattırılması gibi aktiviteler yer almaktadır.


İlk akşam kurumumuzda ikram edeceğimiz yemek sonrasında, aktif yaş alma çalışmalarımızın bir örneği olan Şef Hasan Ekinci yönetimindeki THM koromuzun mini bir konserini sergileyeceğiz, bu kez de şehir dışından gelecek konuklarımızı en güzel şekilde ağırlayabilmek için.
Ve bizler Türkiye Alzheimer Derneği Mersin Şubesi ailesi olarak gönlümüzde, kurumumuzda ve tüm birimlerimizde yeriniz hazır diyoruz her birinize.
Sağlıkla gelin, doyumsuz anlar yaşayın ve siz de katılın bu sevgi çemberine.
Bekliyoruz…” ifadeleri yer aldı.

Başkan Özge, MGC Başkanı R.Kaya Tepe’ye günün anısına Alzheimer Gönüllülerin ürettiği bir armağan takdim etti.

12-13 Mart 2020 Perşembe ve Cuma günü bu yıl ki Şübeler Toplantısı saat 12.00’de Alzheimer Derneği Mersin Şubesi Yaşlı Bakım Merkezi’nde gerçekleştirlecek.

Not: Bu Yazı mersinkent.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın