Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Alzheimer Hastalığı, Fiziki Çevre, Yaşlı Nüfus, Yaşlılıkta Bakım

Yapraklarını atıyoruz ama beyin hücrelerini yenilediği ortaya çıktı

Yapraklarını atıyoruz ama beyin hücrelerini yenilediği ortaya çıktı

Yapraklarını atıyoruz ama beyin hücrelerini yenilediği ortaya çıktı

Zeytin ve zeytinyağının sağlığa birçok yararı bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz diyetinin dünyanın en sağlıklı diyetlerinden biri olarak kabul edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, de zeytin ve zeytinyağının yer almasıdır. Ancak araştırmalar sonucu zeytin yaprağının da sağlığa karşı birçok faydası ortaya çıktı.

ZEYTİN YAPRAĞI MÜKEMMEL BİR İLAÇTIR

Kurutulmuş meyvelerde, baharatlarda, sebzelerde ve kakao gibi yiyeceklerde bulunan polifenoller doğal antioksidan kaynaklarıdır. Özellikle araştırmacıular zeytin yaprağı ekstrasında bol miktarda bulunan polifenolün sağlığa karşı faydalarını araştırdı. Pek çok çalışma, bu bileşenin sağlığa olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Bu bakımdan zeytin yaprağının yeni faydaları ortaya çıktı.

ALZHEIMER HASTALIĞINI ÖNLÜYOR

Avustralya’daki araştırmacılar, zeytin yaprağı ekstresindeki fenolik bileşiklerin beyin hastalıklarının başlangıcını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Özellikle Alzheimer hastalığına yol açtığı düşünülen protein demetlerinin gelişimini önleyebileceği söyleniyor.

ARTRİT AĞRISINI ENGELLİYOR

Her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık olan iltihaplı eklem romatizması olarak bilinen romatoid artrit, ilerleyen safhalarda kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilerken, kahve fincanını tutmak bile güçleşebilir. Araştırmacılar, zeytin yaprağının romatoid artriti yavaşlattığı görülmüştür. Ayrıca eklem şişmelerini azalttığı görülmüştür.

ENFEKSİYONLARI İYİLEŞTİRİYOR

Zeytin yaprağı; cilt, genital ve oral enfeksiyonlara neden olan bakterilerin tümünü öldürüyor. New York Üniversiesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacıalr, zeytin yaprağı özünün, HIV virüsüne karşı iyi geldiğini tespit etmiştir.

KANSERLE SAVAŞIYOR

Zeytin yaprağındaki fitokimyasalların kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı ve hatta durdurduğu gösterilmiştir. Araştırmacılar, oleuropeinin, beyin, mesane, meme, prostat ve cilt kanserlerinin gelişimini önleyebileceğini açıklıyor. Zeytin yaprağının vücut üzerindeki etkileri genel olarak olumlu olsa da, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın