Basında Yaşlılık

Meclis Yaşlıların Sorunları Komisyonu | “Yaş temelli ayrımcılığın kaldırılması lazım”

Meclis Yaşlıların Sorunları Komisyonu | "Yaş temelli... TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu , AKP İstanbul Milletvekili Erol Kaya başkanlığında toplandı.

Meclis Yaşlıların Sorunları Komisyonu | “Yaş temelli ayrımcılığın kaldırılması lazım”

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu , AKP İstanbul Milletvekili Erol Kaya başkanlığında toplandı.

65+Yaşlı Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Murat Oral, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkan Yardımcısı Yılmaz Bölükbaşı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Proje ve Yapım Şube Müdürü Turgay Sevindik Komisyon üyelerine sunum yaptı.

Şehirlerin plan ve projelerinde yaşlıların dikkate alınması gerektiğini dile getiren Kaya, televizyon kuruluşlarından da program yaparken yaşlıların durumlarını göz önünde bulundurmasını istedi.

“Yaşlı hakları hakkında sözleşme yok”

Kazancıoğlu ise kadın, çocuk ve engelli gibi kırılgan gruplara ilişkin uluslararası sözleşmeler bulunmasına rağmen yaşlı haklarına ilişkin bir sözleşmenin henüz olmadığını kaydetti.

Kazancıoğlu, “Bu durum, yaşlı hakları konusunda eksiklerin izlenmesini, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılmasını ve yaşlı haklarına ilişkin en yüksek düzeyde korumanın sağlanmasını engellemektedir” dedi.

Medyadaki algı

Yaşlı hakları konusunda yaşanan sorunların, toplumun bütün fertlerinin ortak sorunu olduğunu vurgulayan Bölükbaşı da medyada yaşlılara yönelik kullanılan olumsuz içeriklerin önüne geçilmesi, huysuz, inatçı ve aileye yük gibi bir algıya neden olan mesajlara izin verilmemesi gerektiğini aktardı

Bölükbaşı, “Bürokrasiye, yaşlılar dahil her yaş grubundan insanların alınması ve yaş temelli ayrımcılığın kaldırılması lazım” şeklinde konuştu.

İmar Kanunu ve yaşlılar

İmar Kanunu’na göre yapılaşmada engelli standardına uyulmasının zorunlu olduğuna dikkati çeken Oral, “Üç kat ve üzeri tüm yapılar ve iki kat ve üzeri umumi binalar için asansör yapımı zorunlu tutulmuştur. 10 kat veya zemin kat üzeri 20 daire için ise ikinci asansör zorunlu tutulmuştur” bilgisini paylaştı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Proje ve Yapım Şube Müdürü Sevindik ise Türkiye’de erişilebilir yaşam alanları inşa edilmesi için mevzuat düzenlemeleri bulunduğuna işaret etti.

Sevindik; İmar Kanunu, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, Otopark Yönetmeliği ve Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği başta olmak üzere imar mevzuatında yer alan hükümler gereği, plan ve proje aşamalarında erişilebilir tasarım yapılmasının zorunlu olduğunu kaydetti.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın