Basında Yaşlılık

65 yaş üstü kişiler evde hangi hareketleri yapmalı?

65 yaş üstü kişiler evde hangi hareketleri yapmalı?

Salgın önlemleri kapsamında kısıtlamalarının tekrar başlamasıyla 65 yaş üstü yurttaşların özgürlükleri ve dolayısıyla fiziksel aktiviteleri bir kez daha sınırlandı.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Muammer Çorum, hareketsizliğin insan sağlığını olumsuz etkileyen en büyük etken olduğunu ve ruhsal sorunlara da yol açabileceğini söyledi:

“Fiziksel inaktivite (hareketsizlik) dünya çapında önemli bir sağlık problemi haline geldi. Tüm nedenlere bağlı ölüm riskini en çok arttıran faktörün düşük fiziksel kapasite olduğu tespit edildi.

“Hareketsizlik ruhsal problemlere de yol açar. Bu yüzden 65 yaş üstü insanların her şart altında fiziksel aktivitelerini artırması gerekiyor.

“Hareket kademeli artırılmalı”

“Egzersize yeni başlayacak bireyler için programın başlangıcında fiziksel aktivitenin şiddeti ve süresi düşük olmalı, aktivite kademeli olarak artırılmalı.

“Aktiviteler merdiven çıkma, yürüme gibi günlük yaşam aktivitelerinden ya da kondisyonu geliştirmek amaçlı ağırlık kaldırma ya da direnç bandı gibi tekrarlı egzersizlerden oluşmalı.

“Ev içinde yürüyüş yapmak, çeşitli ağırlıklar kaldırmak ve taşımak, merdiven çıkmak, sandalyeye oturup kalkmak, lunge (adımlama), squat (çömelme), mekik, şınav, yoga, pilates gibi dar alana ve az ekipmana ihtiyaç duyulan, her yerde ve zamanda uygulanabilen egzersizler yapılabilir.”

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın