Kültür Sanat

Askıdan Bilet Alıp Ücretsiz Film İzlemek

Askıdan Bilet Alıp Ücretsiz Film İzlemek

Askıdan Bilet Alıp Ücretsiz Film İzlemek

Yıllar önce sosyal medya aracılığıyla duyduğum bir çeşit kişiler arası sosyal yardımlaşma; parası olandan parası olmayana ya da durumu uygun olandan, olmayana destek anlamı taşıyan İtalya’daki “askıda kahve” uygulaması; bizde de fırında ‘askıda ekmek’ şeklinde uyarlanmıştı. Antalya Devlet Tiyatrosu’nda da  “askıda tiyatro bileti” uygulaması yapıldığını hatırlıyorum, bir dönem.

Askıda Müze Bileti’yle müze gezdikten sonra

İki hafta önce New YorkCity’deki dünyanın en önemli modern sanat müzesi olan Museum of Modern Art (MoMa)’yı ben de –bir çeşit- “askıda müze bileti” uygulamasıyla 25 Dolar vermeden gezdim.

Manhattan’daki UNIQLO adlı giyim mağazası her Cuma günü saat 16-20 saatleri arasında müzeyi ‘free gezmek” isteyenlere, müze önünde bu amaçla kuyruğa girenlere ücretsiz bilet hediye ettiğini internetten okuyunca ben de o Cuma uygulama başlangıcından bir saat önce kuyruğa girdim. Süreç içerisinde 400 kişiyi aştı belki de kuyruktaki insan sayısı. Saat 16’ya yaklaştığında, bir görevli biletlerimizi dağıttı ve sırayla içeri girdik. Hoşuma gitti açıkçası. Bilete ayıracağım paranın bir bölümüyle müze mağazasından küçük bir anı obje aldım kendime; hayatımda bir daha görme olanağım olmayacak o muhteşem müzeyi gezdikten sonra.

Askıda sinema biletiyle film izlemek

“Askıda müze bileti” uygulamasından yararlanan ben şimdi de “Askıda sinema bileti” uygulamasından yararlanacağım. Nasıl mı?

8-15 Mayıs 2014 düzenlenen Ankara 17. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde  ilk kez bu yıl “askıda sinema biletleri” uygulaması başlatıldı.

Amaç; Ankara seyircisini daha çok filmle buluşturmak. Film festivallerinin hafta içine denk düşen günlerinde salonlar 19.00 ya da 21.00 seanslarında tam dolmaz. Salon dolsun, onca emekten daha çok film sever yararlansın, Ankara seyircisi istediği ama ekonomik nedenle izleyemeyeceği filmi izleyebilsin.

Uçan Süpürgecilerin fikri şahane. Onların bu fikrinin hayata geçmesini sağlayanlar daha da şahane.

Askıya sinema bileti çıkartanlara teşekkürler

Festivalin ilk gününün gündüz seanslarının biletleri askıya çıktı bile. İlk gününü sinema oyuncusu Türkan Şoray, ikinci gününü sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit, üçüncü gününü Türk Eğitim Derneği askıya asmış; sinemaseverleri ve sinemayı desteklemek adına.

Kızılırmak Sineması gişesinden yer numarası almak yeterli; uygulamadan yararlanmak için. “Askıda bilet” alarak izlenebilecek filmleri bu linkte görmek mümkün. 9-10-11 Mayıs tarihlerinde 1. Salonda 12.00-14.15-16.00 seanslarında, 2. Salonda 12.15-14.30-16.45 seanslarında toplam 18 film var.

Diğer 4 gün için de askıya bilet çıkartılsa

Ben kendi adıma ilk gün “Şşş… Kızlar Çığlık Atmaz”,  “Mavi Dalga” ve  “Köpeğim Kıller”; ikinci gün “Yolda” ve “Aşk Hakkında Her Şey”; üçüncü gün “Tomurcuk” ve “Ferahfeza” filmlerini, askıdan toplam yedi bilet alarak ücretsiz izleyeceğim.

Festivalin 12-13-14-15 tarihli günlerinde de sinemaseverleri ve sinemayı desteklemek isteyenlerin askıya bilet çıkartmalarının Uçan Süpürgecilerin dileği olduğunu biliyorum. Eee, vallahi bu benim de dileğim. (ŞD/HK)

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın