Basında Yaşlılık

Corona’nın Sosyolojisi; Maskeli Yeni Normal Yaşama Başlarken

Corona’nın Sosyolojisi; Maskeli Yeni Normal Yaşama Başlarken

“Şimdi asıl tehlike taşıyıcı gençlerde. Herkesin kontrolden geçirilmesi lazım.”

Eski gazetelere bakıyorum da çarşaf çarşaf renkli hayatlar, süslü hanımlar, şık beyler, ışıltılı mekânlar, heyecanlı yaz hazırlıkları. Kimler,  kim bilir,  ne masraflarla, ne umutlarla bugünler için hazırlıklar yapıyorlardı. Neye  niyet..,  hayırlısı olsun.

 Nerde o günler. Bir gecede her şey söndü. Ama merak etmeyin. Hayat yine renkleniyor. Bugünkü haberlerde vardı. Antalya’da maskeli girilen açık hava sineması açılmış, nostaljiye dönüş, pardon maskeli nostalji.  Her şey yavaş yavaş eskiye dönecek elbette, ama, hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacak.

Ancak, en başta şunu söyleyelim ki,  henüz  yeni yeni  girmeye  başladığımız maskeli  yeni normal dönem,  dünya  genelinde son Corona virüs bulaşımlı kişi ölene yada  temiz  çıkana  kadar,  muhtemelen  en az  iki yıl  sürecek. Bu dönemde en büyük risk, vücut direnci-bağışıklığı güçlü olduğu için hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen taşıyıcı gençlerin, vücut direnci-bağışıklığı zayıf olan çocuklara ve yaşlılara virüs bulaştırma ihtimalleri olacaktır.

Virüsün entomolojik ve kronolojik bir sıralamasını yaparsak.

Birinci aşamada, yani virüsün ilk çıktığı anda, hastalığa ilk yakalanan Çin’deki yaşlı çiftçilerle, ucuz ücretlerle çalışan, taşıyıcı genç Çinli bakıcıların hizmet verdiği kuzey İtalya’daki huzurevlerinde kalan yaşlılar Corona’nın dünyadaki ilk kurbanları oldular. Türkiye’de  ise, eczanesine  gelen Çinli müşteriye  yardımcı olmaya  çalışırken Coronavirüsten ölen  ilk  kişi olan, yaşlı eczacıdan  başlayıp, hastanelerde hastalarla ilk ve en yakın  temasta olan, kayıt yapan sekreter ile birlikte, doktoru, eczacısı, hemşiresi, teknisyeninden ,‘hocam, bu  vakayı  biz   çözemedik, birde siz  bakar mısınız’ diyen asistanlarına  yardımcı olmaya  çalışırken  corona virüs kapan  tıp fakültesi  hocalarına  kadar, bir  yığın  sağlıkçı ile diğer mesleklerden,  bir yığın insan, farkında olmadan  ilk darbeyi yiyip, maalesef,  şu anda  büyük bir kısmı hayatını kaybetmiş durumda  olan kişiler, ayrıca,  bunların  en yakınları, şanssız  ve çaresiz, birinci aşama  mağdurlardır.

İkinci aşamada,   kış mevsiminde ucuz olan Akdeniz, Balkan turları,  yılın her devrinde olabilen Mekke, Medine umre seyahatleri yada dış ülkelerde çalışan firma işçileri gibi topluca gidip gelinen guruplar ile bunların yurda dönüşlerinde bire bir toplu temas neticesinde bulaşıma uğrayan,  14 gününü veya daha fazlasını karantinada geçirdikten sonra yapılan birkaç korona kontrol testinin de negatif-temiz çıkması sonucu,   yeniden yaşama dönen, yada dönemeyip  yoğun bir  bakım altında, saatler, günler, haftalar, aylar geçirdikten sonra özür dilerim, birer canlı  cenaze  halinde  hastaneden  çıkabilenler,  yada çıkamayanlar, ikinci aşama mağdurlar.

Her akşam, günlük corona virüs infeksiyon tablosunda, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında verilenler bunlar. Biz birer rakam olarak görüyoruz, ama, insanlar, en büyük nimet olan bir soluk nefes için, çırpına çırpına,  en korkunç acılarla, tabii ki,  onlarla beraber, onların ardından bin kez daha ölecek olan sevenleriyle beraber,  sessizce ölüp gittiler, gidiyorlar.

Bugünlerde Üçüncü  Aşamaya. Kontrollü Normal Yaşama  giriyoruz.

Salgın ilk başladığında, dünya sağlık sistemi, virüsü, daha  doğrusu diğer 30 küsürcoronavirüs  akrabasından daha  farklı bir yapı arz eden yeni mutant-değişmiş Covid-19 virüsünü  tanımıyordu. Bu konuda  elde hazır, bu virüse  has bir korunma bilgisi   ve    klinik tedavi şeması yoktu. En başlarda her şey genel virüs  tedavilerine  göre  yapıldı. Ancak, DSÖ  öncülüğünde ve başta Çin sağlık teşkilatı olmak üzere,  tüm dünya sağlık  sistemlerinin iyi niyetli karşılıklı bilgi değiş tokuşları   sayesinde,kısa zamanda,     hijyenik korunma yöntemleri, malüm maske meselesi  toplumlara benimsetilebildi  ve  oldukça  geçerli bir ‘Covid 19 Tedavi  Şeması’oluşturulabildi. Çok şükür ki, yayılım  mümkün olduğunca sınırlı tutulabildi  ve infekte olan hastaların yüzde 95 lere kadar  varabilen  büyük çoğunluğu  bu şekil de  kurtarılabildi.

Tabii ki, tüm dünyada ve ülkemizde, doktorlarından, eczacısına, hemşiresine, teknisyenine, yardımcı çalışanına  kadar,  milyonlarca  sağlık emekçisi insan, muhteşem bir gayret,inkar edilemez bir  fedakarlık  yaşadılar ve  tüm bunları, insanlığa  ve  mesleklerine  saygılarından  dolayı,  karşılık  beklemeden yaptılar. Tüm dünyada  yüzbinlere yaklaşan  sağlıkçılar  virüse yakalandılar, yüzlercesi yaşamını yitirdi.  Hakları ve emekleri hiçbir  şeyle  ödenemez.

En önemli  nokta. Covid 19 kış virüsüdür    ve  yaz dönemi  şartlarında yaşaması  kolay değildir.  Ancak,   bir  virüs  kendi yaşamını  tehlikede görürse,  yapısını yeni şartlara  göre uyarlayıp , dış   yaşam  şartları,  kendi optimum- bünyesine  uygun yaşam  şartlarına  uygun hale  gelene  kadar, kendisini dış dünyadan izole edip uyumaya-passif yaşama  geçer..

Yaz dönemini  geçirmekte olan kuzey yarımkürede azalmaya, kışa girmeye başlayan güney yarım kürede artmaya başlamıştır. Ayrıca, buradaki   bir diğer  önemli husus, Coronavirüsüöldürenısı  artışı değil,  parlak  güneşteki UV- Ultraviyole Işınlarıdır. Sisli, nemli, bulutlu hava,  virüse dokunmaz, aksine  arttırır.Virüs şimdi kuzey yarımkürede uyumaya  başladı, ekimden  sonra yeniden canlanmaya-aktifleşmeye   başlayacak.

Amma,  eee , yazgeldi,   kuzey  yarımküre  ülkeleri olan Amerika’da da,  Rusya’dada hala  var, derseniz,Bu yıl yaz mevsimi  tam anlamıyla  gelemedi, bir çok  günler  kapalı ve bulutlu  geçiyor, o ayrı.  Üstelik, güneş var  diye, sen kendini   korumazsan, güneş ne  yapsın..Rusya, hemen tedbir aldı. Amerika’da Başkan Trump,   salgını hiç umursamadı, olayı  Çin’e karşı  politik bir hamleye   çevirmeye,  Çin’e darbe vurmaya  çalışıyor.Amerikan halkıda aynı.  Yaşlılar,  evsizler, zenciler   gibi   Amerikan aşağı tabakasına mensup  100  küsur  bin ölüme  ve hijyene, maskeye, sosyal  mesafeye pek aldıran yok,  mitingler, toplantılar gırla gidiyor. Adam güney yarımkürede  koskoca  Brezilya   devlet başkanı, ‘koronada neymiş, yemişim koronasını’, demekte. Eh, babam, kendin bilirsin,  işin başında İran,  İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere  bunun acısını çok çekti. Sende  çekersin, çekiyorsun, dünyanın  hali meydan da,  inat niye?

Bir  şey  daha  var. Tıp  doktorların asıl  görevi,  hasta  tedavi etmektir.   Koca koca Prof. Dr. lar, halkın   eğitilmesi  bahanesiyle  ve de birazda  program  doldurmak düşüncesiyle,   üç aydan beri  medyada  saatlerce maske  vb. şeyler  üzerine  konuşturuluyorlar.  Mutlaka  olumlu  katkılarıda  oluyordur. Ancak, önemli olan, onların  tedavi  konusundaki çalışmalarıdır.

Ani başlayan bir salgın  nispeten ucuz atlatılıyor  ve  ayrıca,   toplumların     bilinçlendirilmesi  gerekiyor  olsada, bu işin bu  haliyle  uzayacağı bellidir ve her ne yaparsanız yapın, milyarda milyar bulaşmayı  engelleyemezsiniz. O nedenle, birazda devletlerden teşvik    ve sonunda,  büyük  kar rantı  amaçlı aşı çalışmaları  süredursun, bilim  insanlarının  organize bir şekilde,  tedavi  şeması,  şemaları  ve de ilaç  geliştirimleri  üzerine  çalıştırılması  lazımdır. Benim ve aklı olan herkes için  önemli  olan odur.

Saygılarımla.

Not: Bu Yazı unyekent.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın