Basında Yaşlılık

Grip aşısı ücretli mi? Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ücretli mi? Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ücretli mi? Grip aşısı ne zaman yapılır?

Grip aşısı ücretli mi? Grip aşısı ne zaman yapılır merak ediliyor. Kış mevsiminin gelişiyle birlikte vatandaşlar grip aşısı araştırmalarına başladı. Ücretli grip aşısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler özellikle koronavirüs vakalarının artışıyla birlikte grip aşısı ne zaman yapılır merak ediliyor.

Grip aşısı ücretli mi? Grip aşısı ne zaman yapılır merak ediliyor. Koronavirüs vaka sayılarının giderek artması sonrası vatandaşlar kış mevsiminin iyice yaklaşması sonrası grip aşısı hakkında araştırmalara başladı. İşte detaylar..

GRİP AŞISI ÜCRETLİ Mİ?

Grip ve zatürre aşısı fiyatları kaç para: SGK’nın aşı bedelini karşılamadığı vatandaşlar grip ve zatürre aşısının fiyatlarını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz sene grip aşısı 72 TL, beş yıllık koruma sağlayan zatürre aşısı 68.86 TL, ömür boyu koruma sağlayan zatürre aşısı ise 344.17 TL’den satışa sunulmuştu. 2020 yılı için henüz resmi bir fiyat açıklaması yapılmadı. Grip ve zatürre aşılarının eczanelere dağıtımı gerçekleşmediği halde yoğun talep nedeniyle eczaneler randevu ve sipariş alımına başladı. Aşı bulamamaktan endişe eden vatandaşlara müjdeli haber Sağlık Bakanlığından geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen yıla oranla bu sene 3 ya da 4 kat daha fazla aşı tedarik edileceğini açıkladı.

KİMLER GRİP AŞISI YAPTIRMALI?

Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta grip aşısıyla ilgili açıklamalarda bulundu ve kimlerin aşı yaptırması gerektiğini bildirmişti.

“65 yaş üstündekiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar-bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma sonucunda grip bir anda zatürre hastalığına dönüşebilir ve hayati risk taşıyabilir. Yaşlılarımızı aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır” denilen açıklamada, mutlaka grip aşısı yaptırması gereken gruplar da şöyle sıralandı;65 yaş ve üzerindekiler

Kronik böbrek yetmezliği olanlar
Kalp damar sistemi hastaları
Şeker hastaları Hamileler
Astım, kronik akciğer hastalığı olanlar
6 ay-18 yaş arası olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler.

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI?

Sağlık Bakanlığı, grip aşısının Türkiye’de eylül-aralık ayları arasında yapılmasının önerildiğini, bununla birlikte grip mevsimi nisan ayına kadar devam ettiği için mart ayının sonuna kadar aşı yapılabileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Grip Bilimsel Danışma Kurulunun 2015’de yaptığı açıklamada, gribin, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mevsimsel olarak yaygın görülebildiğine işaret ediliyor. Gripten korunmada bilinen en etkili yöntemin aşı olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Grip aşısının etkinliği, her sene dolaşan virüsle aşı içeriği aynı olduğunda artmaktadır. Ülkemizin bilimsel verileri değerlendirildiğinde grip aşısının eylül-aralık ayları arasında yapılması önerilmekle birlikte grip mevsimi nisan ayına kadar devam ettiği için mart ayının sonuna kadar aşı yapılabilir.

Gripten korunmak için aşılanmanın yanı sıra sık sık su ve sabunla eller yıkanmalı, öksürük ve hapşırık esnasında ağız ve burun tek kullanımlık kâğıt mendille kapatılmalı ve mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Mendil yoksa kolun iç yüzüne hapşırılmalı, içinde bulunulan mekanlar havalandırılmalı, grip belirtileri olan kişilerin evde istirahat etmeleri sağlanmalıdır.”

Not: Bu Yazı superhaber.tv Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın