Basında Yaşlılık

Koronavirüs yaşlıların psikolojilerini etkiledi

Koronavirüs yaşlıların psikolojilerini etkiledi

Koronavirüs yaşlıların psikolojilerini etkiledi

Korona virüsün, huzurevlerinde kalan yaşlıları olumsuz etkilediğini söyleyen Özel Funda Yaşlı Bakım Merkezi Sosyal Hizmet Uzmanı Ayten Güven, “Virüs, yaşlıların toplumdan izole yaşamalarına neden oldu. Virüs olmadan önce yaşlılarımız zaman zaman aileleri tarafından izne götürülürdü. Şimdiler de ise yaşlılarımızın ve çevresindekilerin sağlığı açısından bu izinler iptal edildi. Bu da yaşlılarımızın psikolojilerini ciddi derece etkiledi. Biz de iyi hissetmelerini sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

Özel Haber-Erol Kamalak

Mersin’in merkez Mezitli ilçesi Kuyuluk Mahallesi’ndeki Özel Funda Yaşlı Bakım Merkezi’nde görev yapan Sosyal Hizmet Uzmanı Ayten Güven, korona virüsün huzurevlerine etkisi hakkında gazetemizin sorularını cevapladı. Korona virüsün huzurevlerini olumsuz etkilediğini söyleyen Güven, “Yaşlıların toplumdan izole yaşamalarına neden oldu. Bu süreçte yaşlıların psikolojilerini ciddi derece etkiledi. Virüs olmadan önce yaşlılarımız zaman zaman aileleri tarafından izne götürülüyordu. Ailesini görmek onlara iyi geliyordu. Kuruluş olarak yaşlılarımızın sosyalleşmesi ve psikolojik olarak rahatlaması adına gezilere, yemeklere götürülüyordu. Gezilere ve yemeğe götürülemeyen yaşlılarımızda boşluk oluşmasın diye kuruluş olarak bu boşluğu doldurmak ve olumsuz psikolojik durumu daha olumlu hale getirmek için çeşitli etkinliklere daha fazla ağırlık verdik. Boyama, tavla oynama, kitap okuma ve dramatize etme, müzik dinlemelerine imkan sağlama ve müzik eşliğinde oyunlar oynama, oturdukları yerde beden eğitimi etkinliği yapmalarını sağlama, özel günlerin kutlanması (doğum günü kutlama, bayram kutlama) yaşlıların kapasiteleri ölçüsünde günlük işlere katılımlarını sağlama (patates soyma fasulye ayıklama) gibi iyi hissetmelerini sağlama gibi etkinlikler düzenlenmektedir” dedi.

“DÜZENLİ BESLENMEYE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ” Huzurevi olarak korona virüse karşı tedbirlerini üst düzeyde tuttuklarını söyleyen Güven, “Yaşlıların yakınları bahçe dışında tutularak aralarında sosyal mesafe sağlanarak görüşmelerine imkan sağlanmaktadır. Her gün yaşlı yakınları görüntülü aranarak gelemeyen yaşlı yakınları ile yaşlıların görüşmeleri sağlanmaktadır. COVİD-19’dan yaşlıların korunması için zatürree aşısı yapılmaktadır. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutulması için doktor kontrolünde takviye vitaminler verilmektedir. Düzenli beslenmeye çok önem veriyoruz” ifadelerini kullandı. “TESTİ NEGATİF OLANLAR KURULUŞA GELEREK ÇALIŞMAKTADIR” Kurum olarak çalışan personellerinin 10-15 günlük sabit vardiyalar halinde dönüşümlü olarak çalıştığını sözlerine ekleyen Güven, “15 gün vardiyanın sonunda dinlenen personelimize, COVİD-19 testi yapılıyor. Testi negatif olanlar kuruluşa gelerek çalışmaktadır” dedi. “HEPİMİZ BİR GÜN YAŞLILIK EVRESİNDEN GEÇECEĞİZ” Yaşlıların sadece bakımları yapılmayıp onlara aile sıcaklığı ile yaklaşıldığını kaydeden Güven, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Onlara bakım yanında sevgi ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca yaşlıların bahçede açık havadan yararlanmaları da sağlanmaktadır. Hepimiz bir gün yaşlılık evresinden geçeceğiz. Kendimizi onların yerine koymamız lazım. Onlarla empati yaparsak, onların sıkıntı ve dertlerini daha iyi anlamış oluruz.”

“DÜZENLİ BESLENMEYE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

Huzurevi olarak korona virüse karşı tedbirlerini üst düzeyde tuttuklarını söyleyen Güven, “Yaşlıların yakınları bahçe dışında tutularak aralarında sosyal mesafe sağlanarak görüşmelerine imkan sağlanmaktadır. Her gün yaşlı yakınları görüntülü aranarak gelemeyen yaşlı yakınları ile yaşlıların görüşmeleri sağlanmaktadır. COVİD-19’dan yaşlıların korunması için zatürree aşısı yapılmaktadır. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutulması için doktor kontrolünde takviye vitaminler verilmektedir. Düzenli beslenmeye çok önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“TESTİ NEGATİF OLANLAR KURULUŞA GELEREK ÇALIŞMAKTADIR”

Kurum olarak çalışan personellerinin 10-15 günlük sabit vardiyalar halinde dönüşümlü olarak çalıştığını sözlerine ekleyen Güven, “15 gün vardiyanın sonunda dinlenen personelimize, COVİD-19 testi yapılıyor. Testi negatif olanlar kuruluşa gelerek çalışmaktadır” dedi.

“HEPİMİZ BİR GÜN YAŞLILIK EVRESİNDEN GEÇECEĞİZ”

Yaşlıların sadece bakımları yapılmayıp onlara aile sıcaklığı ile yaklaşıldığını kaydeden Güven, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Onlara bakım yanında sevgi ihtiyaçlarını da karşılamaya çalışıyoruz. Ayrıca yaşlıların bahçede açık havadan yararlanmaları da sağlanmaktadır. Hepimiz bir gün yaşlılık evresinden geçeceğiz. Kendimizi onların yerine koymamız lazım. Onlarla empati yaparsak, onların sıkıntı ve dertlerini daha iyi anlamış oluruz.”

Not: Bu Yazı cukurovagazetesi.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın