Kültür Sanat

“İşte Benim Zeki Müren” Ankara’da

“İşte Benim Zeki Müren” Ankara’da

“İşte Benim Zeki Müren” Ankara’da

Zeki Müren’in Türk Eğitim Vakfı(TEV) ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)  Mehmetçik Vakfı’nın arşivindeki fotoğraflarını ve özel eşyalarını içeren “İşte Benim Zeki Müren” Sergisi, Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açıldı.

İlkin 18 Kasım 2014’te İstanbul’da açılan Yapı Kredi Private Banking ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğinde TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı’nın desteği ile hazırlanan “İşte Benim Zeki Müren” Sergisini Ankaralılar, 29 Mayıs 2015’e kadar gezebilecek.

Küratörlüğünü Derya Bengi’nin yaptığı sergide Zeki Müren’in çocukluğu itibarıyla hayatındaki tüm ayrıntılarına dair binlerce fotoğrafının, desenlerinin, kostümlerinin, plaklarının, şiirlerinin, notlarının ve arşiv görüntülerinin yer aldığı sergi çok etkileyici.

Dopdolu geçen bir hayata bu belgeler aracılığıyla tanık olmak, o belgelerin kendi kişisel tarihinizdeki karşılığını bulmak  çok önemli.

Popüler kültür tarihimizin bu  özel sanatçısını saygıyla yad etmek ya da onu tanımayan gençlerle tanıştırmak için bu sergi bir vesile aslında. (ŞD/HK)

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın