Basında Yaşlılık, Fiziki Çevre

Yaşlılar en çok bağımsızlıklarını özlüyor

Yaşlılar en çok bağımsızlıklarını özlüyor

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 21 Mart tarihinde 65 yaş üstü bireylere getirilen sokağa çıkma yasağının gevşetilmesi gündemde. 7,5 milyon kişiyi ilgilendiren düzenlemeyi Gazete Duvar’a değerlendiren 65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur, yaşlıları yekpare bir kitle olarak ele alan uygulamaların, uzun vadede sürdürülebilir olmadığını vurguluyor. Salur, “65 yaş üstü bireylerin ihtiyaçlarını ve ikamet ettiği bölgenin koşullarını merkeze alan bir düzenleme yapılması gerekiyor. Yerele özgü çözümler, genel bir çözümden daha iyi sonuç verecektir” diyor.

Korona virüsü önlemleri kapsamında 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı 21 Mart’tan bu yana devam ediyor. İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgeyle duyurulan yasağın amacı, risk grubundaki yaşlıları Covid-19 salgınından korumak, vaka sayısının ve tedavi gereksinimlerinin artmasını engellemek olarak açıklanmıştı. 24 Nisan Cuma günü AK Parti MYK’da ve bakanlıklarda yapılan toplantıda, bu yasağın gevşetilmesi gündeme geldi. Hayata geçirilmesi planlanan yeni düzenlemeye göre, hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında 65 yaş ve üstü kişiler 3 saat süreyle dışarı çıkabilecek.

Bir aydan uzun bir süredir devam eden sokağa çıkma yasağı yaklaşık 7,5 milyon kişiyi etkiliyor. Yaşlılar, bu süreçte kendisini ev hapsinde ve başkalarına muhtaç hissediyor. 65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Gülüstü Salur, “Yaşlılar en çok bağımsızlıklarını özlüyor” diyor.

Not: Bu Yazı haberver.me Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın