Basında Yaşlılık, Yaşlı Nüfus, Yaşlılıkta Bakım

65 Yaş Muhtaçlık (Yaşlılık) 2020 Yılı Aylık Maaşı Ne Kadar? 65 Yaş Aylığı Temmuz Ayı Zam Oranı

65 yaş aylığı temmuz zammı 65 yaş aylığı temmuz zammı 65 Yaş Aylığı Temmuz Ayı Zam Oranı Oldukça cüzi bir maaş olan yaşlılık aylığı son dönemlerde

65 Yaş Muhtaçlık (Yaşlılık) 2020 Yılı Aylık Maaşı Ne Kadar? 65 Yaş Aylığı Temmuz Ayı Zam Oranı

Devlet daha önceden de 65 yaş aylığını ödemekteydi. Oldukça cüzi bir maaş olan yaşlılık aylığı son dönemlerde yapılan zam ve düzenlemelerle nispeten daha yüksek bir meblağa ulaştı.

Sosyal devletin vatandaşlarının temel ihtiyaçlarını karşılamak adına ödediği bir anlamda muhtaçlık aylığı denilen 2022 maaşı memur maaş zammı ve enflasyon farkıyla birlikte artmaktadır.

Herhangi bir gelir veya aylık almayan, herhangi bir işte çalışmayan, sgk güvencesi bulunmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, 2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumundan ( SGK) aylık bağlanmaktadır. Daha önceki yıllarda 3 aylık olarak ödenen 65 yaş yaşlılık maaşı daha sonradan aylık maaş şeklinde ödenmeye başlandı.

Bu maaşı alabilmenin diğer her türlü devlet maaşlarında olduğu gibi bazı kriterleri bulunmaktadır. 65 yaşını geçmiş, gelir durumu geçimine el vermeyen vatandaşlara yapılan yaşlılık maaşı ödemesine başvuru için bazı kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. 65 yaş aylığı adından da belli olacağı üzere 65 yaşını geçmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) herhangi bir güvencesi ve ek geliri olmayan, aylık geliri 701 liranın altında olan vatandaşlara veriliyor.

Şartları uyan yaşlılarımız, yaşlılık maaşı için bağlı bulundukları sosyal güvenlik il/merkez müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.  Ayrıca e-devlet üzerinden de (https://www.turkiye.gov.tr/) yaşlılık aylığına başvuruda bulunulabilir.

Maaş almaya hak kazananlar hem mesaj yoluyla hem de SGK sitesinden sonucu öğrenebilirler. Maaşlar PTT yoluyla ödenmektedir.

2020 yılı 65 Yaş Yaşlılık (Muhtaçlık) Aylık Maaşı 671,53 TL’dir. Aile içi aylık ortalama gelir sınırı da 701,32 TL oldu.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

One thought on “65 Yaş Muhtaçlık (Yaşlılık) 2020 Yılı Aylık Maaşı Ne Kadar? 65 Yaş Aylığı Temmuz Ayı Zam Oranı

  1. erkal olcay dedi ki:

    mrb. ben adres değişikliği yaptım 65 yaş maaşım kesildi vakıflara müracat edip düzelttim e-devlet şifremle bakıyorum maaş durumu devam ediyor yazısı var ama postaneye gidip elektirik faturamı yatırmak istedim memur bana yardım iptal olmuş diyor neden böyle oldu kimse doğru düzgün bir cevap vermiyor.

Bir cevap yazın