Basında Yaşlılık

Emekli Memurlar Hangi Yardımları Alabilir?

Emekli Memurlar Hangi Yardımları Alabilir?

Emekli memurlar, emekli aylığı yanında bazı sosyal yardımlardan faydalanıp, faydalanamayacaklarını merak ederler.

Çalışırken sağlanan yardımların emekli olduktan sonra da devam edip edemeyecekleri merak eden emekliler için yazımızda; Emekli Memurlar Yardım Alabilir Mi? Emekli Memurlar Hangi Yardımları Alabilir? sorularına cevap verdik.

Emekli Memurlar Yardım Alabilir Mi?

İhtiyaç sahibi herkes, gerekli şartlara sahip ise Aile ve Çalışma Bakanlığı’ndan; barınma, eğitim, sağlık ve yiyecek yardımı alabiliyor. Emekli maaşı ile geçinmeye çalışanlar ise bu yardımlardan yararlanıp yararlanamayacağı konusunda cevap arıyorlar. Emekli memurlarda sosyal yardımdan faydalanabilmek için gerekli şartları yerine getirdiklerine bu yardımlardan faydalanabilme hakkına sahiplerdir. Fakat emeklilerin sosyal yardım alabilmesi için gerekli şartları yerine getirmeleri için belli kıstaslar bulunuyor. Bunların başında aile halkına düşen kişi başı gelir miktarı önemlidir. Örneğin gıda yardımcı için kişi başına düşen net asgari ücretin üçte bir oranında olması gerekiyor. Bunun yanında bağlı bulunan ilçe ve il belediyeleri de emekliler için sosyal yardımlar sağlıyor.

Emekli Memurlar Sosyal Yardım İçin Nereye Başvurmalıdır?

Emekli memurlar sosyal yardım başvuruları için Aile ve Çalışma Bakanlığı’na e- devlet üzerinden ya da bakanlık ve bu bakanlığın ek binalarına gidilerek istenilen alanda sosyal yardıma başvurabilirler. Bunun yanında bağlı bulunduğunuz ilçe ya da il belediyelerine giderek sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediyeler için de e – devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Emekli Memurlar Hangi Yardımları Alabilir?

Emekli memurların alabilecekleri yardımlar şöyle sıralanabilir;

  • Yol Yardımı

Yol yardımı, bağlı bulunan il belediyeleri tarafından sunulan ulaşım hizmetlerini ücretsiz olarak kullanabilme hakkı sağlanmasıdır. Bunun için belli yaş sınırlarının geçilmiş olması gerekmektedir. Örneğin 60 yaş ve üzeri, 65 yaş üzeri… Bulunduğunuz belediyeden alabileceğiniz otobüs kartları ile belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

  • Bayram Yardımı

Bayram yardımı, son birkaç yıldır emeklilere yapılan devlet yardımıdır. Her dini bayram öncesinde emekli aylığına eklenen 1000 liralık bu yardım ile, emeklilerin rahat bir bayram geçirmesine olanak sağlanır.

  • Aile Yardımı

Aile yardımı şu an için netleşmemiş olan bir yardımdır. Gündeme alınan bu yardım ile emekli memurlar rahat bir nefes alabilecek. Aile yardımı, çalışırken kişiye verilen, eş ve çocuk sayısına bağlı olarak ek yapılan bir sosyal yardımdır. Çalışırken yapılan bu yardıma emekliyken de devam edilmesi isteniyor. Eğer öneri kabul edilirse, iki çocuğu bulunan emekli memurlar toplamda 405 lira ek yardıma sahip olacak.

  • Sağlık Yardımı

Emekli memurlar, çalışırken sahip oldukları sağlık hizmetlerine, emekli olduklarında da devam ederler. Emekli olan kişiler, sağlık ocaklarında, ilaç ya da hastane ücreti ödenmesi gerektiğinde ödeme yapmaları gerekmeden işlem yapabilirler. Bu ödemeler emekliyi sıkıntıya sokmamak için emekli maaşından düşülür. Böylece emekli memurlar, ihtiyaçları olduğu sürece sağlık kuruluşlarına ve ilaçlara ödeme yapmadan sahip olabilirler.

  • Yakacak ve Erzak Yardımı

Belediyeler her yıl ihtiyaç sahiplerine çeşitli alanlarda yardımlarda bulunuyor. Bu yardımların başında ise erzak ve yakacak yardımı geliyor. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen emekli memurların bazı şartları yerine getirmesi bekleniyor. Eğer bu şartlar yerine getirilirse, emekli memurlar da bu yardımlardan yararlanabiliyor. Bu yardımlardan yararlanmak için belediyelerin temel şartı ise emeklinin ikametgahında bulunan kişilerin başına düşen emekli ücretinin, asgari ücretin üçte birinden az olması şartıdır.

  • Engelli, Bakım ve Sağlık Hizmetleri

Belediyeler aynı zamanda engel ve yaşlılık sebebiyle hareket azlığı ve bakıma ihtiyacı olan emekli memurlara ve çocuklarına ev içinde sağlık ve bakım hizmeti sunuyor.

Not: Bu Yazı mymemur.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın