Basında Yaşlılık

Covid-19 vakaları patladı ‘yasak piyangosu’ yine 65 yaş üstüne vurdu

Covid-19 vakaları patladı 'yasak piyangosu' yine 65 yaş üstüne vurdu

Koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’de görülmeye başladığı günden bu yana, sokağa çıkma yasaklarından en fazla etkilenen kesim 65 yaş üstü oldu.

Aylarca eve hapsolan, hastaneye ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlılar, sahillere inen, Ayasofya’nın camiye dönüştürülme törenine katılan ve bayramda sosyal mesafe dinlemeyerek kucaklaşan, öpüşen, düğünlerde boy gösteren kitlenin kurbanı oldu ve bir kez daha yasakların hedef kitlesi oldu.

Karar Gazetesi’nin haberine göre, 4 Ağustos tarihinden bu yana vaka sayılarındaki artış, virüste ikinci dalganın habercisi. Önlemler yetersiz kalınca tıpkı ilk dalgada olduğu gibi yine 65 yaş üstüne sokağa çıkma sınırlaması getirildi.

Karar 23 ilde alınırken, devletin sorumluluğu tümüyle vatandaşa yüklemesi tepkilere neden oluyor.

covid

Sivas, Kayseri, Manisa ve Bursa da dahil 23 ilde getirilen sınırlamalarla, bu yaş grubunun düğünlere katılması ve AVM’lere girmesi yasaklandı.

Habere göre, İzmir Tabip Odası günlük vakanın 250’ye çıktığı kentte ‘birinci dalganın ikinci pikinin’ yaşandığını belirtti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap “Kontrolsüz yayılma var” uyarısı yaptı. Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya devletin vatandaşı sorumlu tutmaması gerektiğini belirtirken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da “Devlet ek tedbir almalı” dedi.

Artan korona vakaları nedeniyle 65 yaş ve üzerine yasak getirilen illerin sayısı 23’e çıktı. Düğün, nişan, cenaze, AVM ve toplu görüşme alanları yasaklandı. Toplu ulaşımayı da trafğin yoğun olduğu saatlerde kullanamayacaklar. Uzmanlar sonbaharda beklenen ikinci dalga öncesi getirilen bu erken tedbirlerin hayat kurtaracağını belirterek “Bu herkes için bir sınav olacak” yorumunu yaptı.

covid

Sonbaharle birlikte dünyanın pek çok ülkesinde ikinci korona dalgası beklentileri büyümeye devam ederken bazı ülkelerde vaka sayısındaki yükseliş ikinci dalga olarak tanımlanmaya başladı. Normalleşme ile birlikte Türkiye’de vakaların artması ve Kurban Bayramı ile yaz tatilinin de araya girmesiyle yaşanan pik, resmi makamlar tarafından henüz yüksek sesle dillendirlilmemiş olsa da  uzmanlar durumu birinci dalganın ikinci piki veya ikinci dalganın başı olarak tanımlamaya başladı. Vakalardaki yükseliş okulların açılışını bir ay daha başlamadan ertelemesi iller basında yeni tedbirlerin alınmasına neden oldu. İlk tedbirler ise risk gurubunda olan 65 yaş üstü vatandaşlar için alındı. Sivas’la başlayan tebirler Ankara dahil 23 ile yükseldi. Bu illerde 65 yaş üstü kişilerin belli saatlerde toplu taşımaya binmeleri, düğün, nişan veya sönnet törenlerine gitmesi yasaklandı. Bazı illerde ise 15 yaş altına da yasak getirildi.

65 yaşa yasak getirilen iller şöyle: Erzincan, Eskişehir, Mardin, Ordu, Kastamonu, Ankara, Bursa, Kütahya, Batman, Sivas, Manisa, Kırıkkale, Aksaray, Bartın, Elazığ, Kayseri, Şanlıurfa, Yalova, Siirt, Kahramanmaraş, Malatya, Düzce ve Niğde. 65 yaş ve üzeri vatandaşlara korona tedbirleri kapsamında yasak getirilen iller Doğu, Güneydoğu, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde yer aldı. Bu bölgelerde başta Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Van, Ankara ve Konya’daki yüksek vakalar alarm zillerinin çalmasına neden olmuştu. Türkiye genelindeki istatistiklere bakıldığında bile İstanbul dışında en fazla vakalar bu illerde mevcut.

Not: Bu Yazı ahval.me Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın