Basında Yaşlılık

65+ yaşa 4 ilde daha kısıtlama

65+ yaşa 4 ilde daha kısıtlama

65+ yaşa 4 ilde daha kısıtlama

Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle 65 yaş ve üstündeki yurttaşlara yönelik yeni tedbirler getiren şehirler arasına Konya, Dersim, Balıkesir ve İzmir de eklendi.

Balıkesir, Konya ve Tunceli valiliklerinden yapılan açıklamaya göre, 65 yaş ve üzerindeki kişilerin 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkamayacak, bu saatler arasında 1. derece yakınları hariç düğün, kına, nişan, sünnet, cenaze, taziye, mevlit vb. merasimlere katılmalarına izin verilmeyecek.

Valilikler, sosyal hayata yönelik tedbirler de aldı. Buna göre, “Müzik yayını yapan işletmelerin saat 23.00’ten sonra yayın yapmalarının yasaklanmasına, düğün, nişan vb. organizasyonların sık sık denetlenmesine, bu tür organizasyonlara saat 23.00’e kadar müsaade edilmesine” karar verildi.

İzmir’de de kısıtlama

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada ise alınan tedbirler şöyle sıralandı:

“Kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezlerini kullanmaları, alışverişlerini kalabalığın yoğunlaşmadığı sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmalarına, düğün törenlerine gelin ve damadın anne, baba, büyükanne ve büyükbaba gibi birinci derece yakını olan 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmasına, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmamasına, taziye ziyaretlerine vefat edenin anne, baba, büyükanne, büyükbaba gibi birinci derece yakınlarının sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek katılmalarına, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri kişilerin katılmamalarına, asker uğurlama törenlerine katılmamalarına, mesai saatleri nedeniyle toplu taşıma araçlarında oluşabilecek yoğunluktan etkilenmemeleri için toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatleri arasında kullanmalarına oy birliğiyle karar verildi.”

Toplam 26 ilde kısıtlama

65+ yaşa yönelik kısıtlamaların olduğu il sayısı böylece 26’ya yükseldi. İller şöyle:

Malatya, Düzce, Urfa, Maraş, Yalova, Van, Kayseri, Bartın, Sivas, Manisa, Bursa, Ankara, Kütahya, Kastamonu, Erzincan, Ordu, Eskişehir, Balıkesir, Dersim, Konya, Kırıkkale, Aksaray, Elazığ, Rize, Batman ve İzmir. (TP)

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın