Basında Yaşlılık

Alzheimer Eğitim Kampı’na yoğun ilgi

Alzheimer Eğitim Kampı'na yoğun ilgi

Mersin Alzheimer Derneği tarafından düzenlenen eğitim kampı yoğun ilgi gördü. Bu yıl 10’ncusunu düzenlenen Alzheimer Eğitim Kampı’na katılan hastalardan ve hasta yakınlarından ücret alınmazken yurdun dört bir yanından gelen hocalar ise kampa kendi imkanlarıyla katıldı. Kamp’ta misafirler dernek gönüllülerince hazırlanan sofralarda ağırlandı. Alzheimer hastaları, hasta yakınları ve gönüllülerin katıldığı kampta konuklara gönüllülerce hazırlanan yiyeceklerin ikram edildi.

Selma Kılıç

Konuklar, şiir ve müzik dinleyip dans ederek stresten uzak 3 gün geçirdi. Kampın fikir annesi olan Mersin Alzheimer Derneği Başkanı

Prof. Dr. Aynur Özge, dernek gönüllüleri ve yönetim kurulu ile birlikte misafirleri ile tek tek ilgilendi.

Mersin, İstanbul, İzmir, Denizli, Manisa, Ankara, Kayseri, Rize, Adana ve Karaman’dan kampa katılan hasta yakınları yaşlanmanın sağlık- sosyal etkileri, Alzheimer Hastalığının teşhisi, tedavisi, baş etme yöntemleri, hasta bakımının püf noktaları üzerinde eğitim aldı. Aynı zamanda nefes terapisi, yoga, toplu egzersiz, dans ve müzik saatinde ise birlikte eğlendiler, hastalığın yükünü üzerlerinden attılar.

Evinde sınırlı sosyal alana sahip olan hastalar bu etkinlikten daha sosyal ve daha keyifli ayrıldılar. Mezitli Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evinde bahçe sefası ve konserle keyiflenen aileler Tarsus Melemez köyü gezisinin akabinde Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma evinde Tarsus Melekleri ve Tarsus Belediyesi tarafından misafir edildi.

Mersin Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge,

Alzheimer hastalığıyla mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayarak “Ailesinde Alzheimer hastası olanlar takdire şayan bir mücadele veriyor. Biz bu özel insanlara farklı bir ortamda buluşturmak istiyoruz. Alzheimer beyin şebekelerini çökertse de gönül şebekeleri sıcacık parıldayan büyüklerimizi dinç tutmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın