Sair Yazılar

Bu Yazı Bugün Okula Başlayan Çocuklar İçin…

Bu Yazı Bugün Okula Başlayan Çocuklar İçin...

Özlenerek beklendi.

Doğdu; evi keyife,  dünyayı sevince  gark etti.

Candan öte can oldu ve artı iki göz.

Ağırlığı iki kilo üç yüz kırk altı gram ve boyu kırk dokuz santimetre iken bile kendi yaşam sürecinin akış kurallarını kendine göre belirle(t)meye, değiştir(t)meyi başardı.

Ah ``bir çişim var`` diyebilse

Ahh, bir emziğini ağzına koyabilse… Ahh, bir gaz çıkarabilse…  Ahh, bir çişim var diyebilse… Ahh, bir “kakam var” diyebilse… Ahh, bir karnım ağrıyor diyebilse… Ahh, bir yürüyebilse… Ahh, bir “annecim” diyebilse… Ahh, bir tarayıcınız bu resmin gösterilmesini desteklemiyor olabilir,  “acıktım; peynir-ekmek ver” diyebilse… Ahh, ben işe giderken arkamdan ağlamasa…

Emziğini ağzına tıkmayı öğrendi. Gaz çıkarmayı becerdi. “Çişim geldi”, “kakam var” dedi. Acıktığını söyledi; dahası kendisi dolaptan alıp, yiyebildi. Karnı ya da kulağının ağrıdığını söylemekle yetinmeyip, “bena aspiğin veysene; anne” diyebildi. Yürüdü, koştu, dans etti dahası yüzdü. Ve şarkılar söyledi.

Ahh, kreşe bir alışabilse… Sabah bırakırken ağlamasa… Arkadaşlarının oyunlarına katılabilse… Canını acıtan yaşıtlarına karşı kendini savunabilse… Makas tutabilse… Kedi merdiveni yapmayı öğrense… Mevsimler şiirini ezberleyebilse… Kelebekler rontunda adımlarını zamanında atabilse… Mezuniyet töreninde, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler piyesinde Prenses olarak söylemesi gerekenleri unutmasa…

Kreşe alıştı. Elbette kreşe, arkadaşlarına alıştı hatta grupta oyun kurucu başı bile oldu. Hiçbir arkadaşının canını önce o yakmadı ama, sebepsiz yere canını acıtanlara gerekli yanıtı verdi. Kitaplarına iyi davrandı. Makas tuttu, grafon kağıdından süsler yaptı, parmak boyasıyla okul resmi yaptı.

Her hafta bir şiir ezberledi. Dans ve jimnastikle yetinmeyip, bale kursuna gitti. En başarılı pamuk Prenses oldu. Drama kursunda ayakkabı bağcığı rolünü de başarıyla gerçekleştirdi. Televizyondan uzak kalamayıp Selena ve Bez Bebek dizilerinin her bir bölümünü defalarca  izledi.

O bugün okula, ilk okula başladı

Yetmedi; bilgisayarda oyun oynamayı öğrendi. Sayıları, renkleri, haftanın günlerini, yılın mevsimlerini, mevsimlerin aylarını, hayvan isimlerini Türkçe ve İngilizce söylemeyi öğrendi.

Bir ay önce de abla olmayı öğrendi.

Şimdilik öğrenmesi/ bilmesi gereken bir şey eksik kalmıştı:  okuma-yazma.

Eksiğini  tamamlamak için o bugün okula, ilk okula başladı.

İşi çok zor! Okuma-yazmayı dört işlemi öğrenecek. Yaşamında gerekli olabilecek (hatta olmayacakları bile) diğer bilgileri öğrenecek.

İşi çok zor! İlkokulu, orta okulu, liseyi -ve dolayısıyla dersaneleri de- üniversiteyi bitirecek.

İşi çok zor! Bu süreçte sonu “S” ile biten bir çok sınava girecek.

Selvin Çocuk; işin çok zor!

Ancak bugünden itibaren bilmelisin ki

  • İnsan, ölçülebilir şeyleri hedeflemeli
  • İnsan, kendine uygulanabilir yaşam akış kuralları koymalı
  • İnsan, üretken olmalı
  • İnsan, işleyişini hızlandırıp verimliliğini arttırırken maliyeti de düşürmeli
  • İnsan, önüne çıkan darboğaz ve rötarları denetleyebilmeli
  • İnsan, sürecin akışını takvime bağlamalı ve her bir adımını yönetebilmeli
  • İnsan, kaynakları (anne-babası dahil) doğru yönlendirmeli
  • İnsan, sürecin her adımındaki rol,  yetki ve koşullarını  belirleyen bir süreç haritası çıkarmalı
  • İnsan, adını taşıyan süreç haritasına önce kendisi sahip çıkmalı. Kendi performans kriterlerini kendisi geliştirmeli. Ancak eksiklik ve mükerrerliklerini, tıkanıklıklarını görenlerin uyarılarını kaale almalı

Çünkü sevgili Selvin...

Çünkü sevgili Selvin; Yaşamda istenilen doğruya, iyiye ve kaliteye istenilen zamanda erişmek kolay değil.

Çünkü sevgili Selvin; yaşamının ilk altı yılında kendi yaşam sürecinin akış kurallarını kendine göre belirle(t)meyi, değiştir(t)meyi başarmak için kendini yetkelendir(t)din ve bunu başardın ama…

Yaşamının bugün itibarıyla başlayan  bölümünde yani süreç haritanın bundan sonraki aşamasının sınırlarını ve akış kurallarını belirlemek bu denli kolay olmayacak.

Sevgili Selvin; ne diyeyim sana? Kocaman başarılar ve iyi yolculuklar.

Bugün okula başlayan sevgili Boran(lar), Eylül(ler) ve Taylan(lar) size de kocaman başarılar ve iyi yolculuklar… (ŞD/NZ)

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın