Yaşlılar Haklıdır

Elini Emekliden Çek Sözcü!

Elini Emekliden Çek Sözcü

Elini Emekliden Çek Sözcü!

Bir ülkenin kanunları dahilinde, hukuken çalışma süresini tamamlayıp emekliliğini hak ettiği; İşçi, Memur, Bağ-kur’lu yada yasaların elverdiği ölçüde artık çalışmadan maaşını alan kimselere Emekli denir.

Emeklilik bir değerdir, Emekli saygıyı hak eden vatandaştır. Dolayısıyla Emeklileri emellerine alet etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Geçen günlerde FOX TV bir velvele çıkardı, yok efendim tasarruf tedbirleri çerçevesinde yedi açıdan emekli maaşları üzerinde bir operasyona gidildiğini söyledi. Emekli Sendikasının bir yöneticisi olarak “Emeklilere Dokunmayın Yanarsınız” başlıklı bir yazı yazarak kaygılarımızı dille getirdik. Sonraki gün Cumhurbaşkanımız Ak Parti grup toplantısında, böyle bir çalışmanın olmadığını açıkladı.

Zaten ben; böyle bir teklifi içeren dosyayı kim Reis’in önüne bırakırsa yüzüne fırlatacağını yazımda belirtmiştim, beni yanıltmadı, yaptığı açıklama ile de düşündüğümü bir anlamda doğruladı.

Baktım ki bu defa FOX’un medyadan amca çocuğu Sözcü Gazetesi başka bir manşet atmış “Emekliler bayram ikramiyelerine zam istiyorlar” bu emeklilere atılan bir iftiradır, Bayram ikramiyeleri Bayram harçlığı içindir, BİN lira da bu haçlık için yeter de artar. Ben hiçbir emeklinin “İkramiyeye artış bekliyoruz” dediğini görmedim, öyle bir talepleri olsaydı kendimiz dile getiridik. Demek ki Sözcü Gazetesinin amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmekmiş. FOX’un attığı çamur tutmayınca bu defa başka açıdan suyu bulandırmaya çalışıyor, bunun için de emeklilerin adını kullanıyor.

Biz emekliler onurlu vatandaşlarız, Bayram İkramiyesine zam talebini bırak tam tersine asgari ücretliye “Bayram İkramiyesini” istiyoruz. Özellikle evli olanlardan  başlayarak tabi.  Çalışanların yüzü gülmezse Emeklilerin mutlu olası düşünülemez çünkü emeklilerin çoğu babadır, dededir.

Emeklilerin beklentilerine gelince Emekli;

*Emeklilerin maaşını veren bir Finans bankasını istiyorlar,

*Her ilde çok amaçlı “Emekli Evi” istiyorlar,

*Ücretsiz çalışabilecekleri, nefes alabilecekleri bir “Tatil köyü” istiyorlar,

*Maaşı 2 BİN’in altında olan Emeklilerin 3 BİN’e yaklaşması için bir formül arıyorlar,

*Emeklilikle birlikte Memurlardan kesilen aile yardımının tekrar verilmesi ve eşin hesabına yatırılmasını istiyorlar,

*Kısmi bir ücret karşılığı olarak emekli oldukları kurumlara katkıda bulunmak istiyorlar,

Emeklilerin öyle “Rabbana hepsi bana” deme gibi bir dertleri yok, çoğu ehli şükür insanlardır. Bu 12-13 Milyonluk ağır kitleyi ömrü ahirde mutlu, mesud etmek vazifemizdir.

Bir toplumun emeklileri mutlu değilse huzur bulması zor olur. Eğer daha iyi günlere dünyevi ve uhrevi açıdan terakki etmek istiyorsak, şu beli bükülmüş, piri fani emeklilerimizin dualarını almayı dert etmemiz lazımdır diye düşünüyorum.

Ayrıca yaşlılık maaşını alanları da düşünmemiz lazım, kendisine yapılan aylık aidatın artışının yanı sıra onlara da sembolik bir Bayram İkramiyesi vermemiz icap eder diye düşünüyorum. En azında torunlarına harçlık verecek kadar paraları olur. Bu durumda başka bir günahsız kesimin yüzü güler ki, o da çocuklardır.

İşte o zaman şu Hadisin mesajını daha iyi anlamış oluruz. Ne diyor hadiste? ““Eğer beli bükülmüş yaşlılar, takva sahibi gençler, süt emen çocuklar, yayılan hayvanlar olmasaydı, belalar sel gibi üstünüze dökülecekti.” (bk. Ebu Yala el-Mevsıli, Musned, 11/511)” denilmektedir.

Bu uyarı ve itina ile yaşlılarımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza alaka göstermemiz dileğiyle.

Malum Emeklilerimiz de bu yaşlı(ihtiyar) grubun içindedir, unutmayalım!

Eyüphan Kaya

Memur ve Emekli Sendikaları Konfederasyonu(MESK) Diyarbakır İl başkanı

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın