Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Fiziki Çevre, Yaşlı Nüfus, Yaşlılık, Yaşlılıkta Bakım

65 bunaldı, sokağa çıkmak istiyor

65 bunaldı, sokağa çıkmak istiyor

Corona virüs önlemleri kapsamında ülkemizde ilk kısıtlama, 65 ve üzeri yaşlardaki yaşlılar için geldi. Yaklaşık bir aydan beri, (+)65 yaş grubu, evinden dışarıya çıkamıyor…

EVDE BUNALDILAR

Devletin aldığı karar nedeniyle, 1955 ve üzeri doğumlular için sokağa çıkmak yasak. Sokakta yakalanan ve kimlik kontrolünde 65 yaş üzerinde olduğu saptananlar idari para cezasına çarptırılıyorlar.
Yaşlılar hem devletin koyduğu kurallara uymak, hem ceza ödememek adına dişlerini sıktı, kendilerini eve kapattılar. Ancak bu durum da pek çok yaşlı için çok ciddi ruhsal sıkıntı nedeni oldu.

ESNEKLİK GETİRİLMELİ

65 yaş üstü grupta olan ve sokağa çıkmaları yasak olan vatandalar, kurala esneklik getirilmesini istiyorlar.
Örneğin, önümüzdeki 4 gün boyunca 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta herkes için sokağa çıkmak yasak. Bu süreçte, sokaklarda başka kimse yokken, günün belli saatlerinde, belli sürelerde 65 yaş üstü insanlara sokağa çıkma izni verilmesi de düşünülebilir.

NÜFUS KAĞITLARINDA
TAHRİBAT YAPANLAR VAR

Evde oturmaktan, günlerce evden dışarı adım atamamaktan sıkılan yaşlılar, bu yasağı delmek için çareler arıyorlar.
Kimi yaşlılar, market veya fırınlarda çalışan işçi gibi kendilerini gösterip, izin kağıdı almaya çalışıyor. Kimi yaşlılar ise, nüfus kağıtları üzerindeki doğum tarihi hanesinde tahribat yapmayı göze alıyorlar.
Bu sıkıntıların bitmesi için de bir çözüm bulunması gerekiyor.

BIRAKIN BALIK TUTSUNLAR

Bir sahil kenti olan İzmit’te günlerdir denize ota atmak, balık tutmak, bir çay bahçesinde oturmak bile yasak. 65 yaş üzeri insanlar, hayatlarının ikinci baharında daha fazla evlerde kapalı kalmak istemiyorlar.
Belli mesafelerde oturmak şartıyla, bazı çay bahçelerinin sadece 65 yaş üzerindeki insanlara tahsis edilmesi, yine sosyal mesafe aralığı korunarak sahillerde balık tutmaya izin verilmesi isteniyor.
Bu konuda şikayetlerini dile getiren pek çok yaşlı hemşerimiz, “Evde bunalıp, sıkıntıdan bunamaktansa, sokağa çıkıp, virüs kapmaya razı olur hale geldik” diyorlar.

ÇOCUKLAR İÇİN ESNETİLDİ

Türkiye’de 65 yaş üzerindeki insanlara gelen yasaktan günler sonra 30 yaş altına da yasak getirilmişti. Ancak, daha sonra çocuklar ve özellikle engelli çocuklar için sürekli sokağa çıkma yasağının sakıncaları ağır bastı ve çocuklar için yasak gevşetildi.
Aynı sakıncalar, yaşlı insanlar için de var.
Açık havada, bahar günlerinde yürüyüş yapmak, bir yerde oturup, kurallara uymak şartıyla arkadaşları ile buluşup konuşmak isteyen yaşlılar, bu yasak konusunda artık çözüm bulunmasını istiyorlar.

Not: Bu Yazı sizinkocaeli.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın