Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Yaşlı Nüfus

65 Yaş Üstü İçin Soru Önergesi Verdi

65 Yaş Üstü İçin Soru Önergesi Verdi

65 Yaş Üstü İçin Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, 65 yaş üstü vatandaşların 21 Mart tarihinden itibaren evden çıkamadıklarını belirterek, “65 yaş üstü ile ilgili kısıtlı da olsa sokağa çıkma yasağı ne zaman esnetilecektir” diye soru önergesi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na iki soru önergesi verdi. Milletvekili Özcan önergesinde, 65 yaş üstü vatandaşların 21 Marttan itibaren hiçbir şekilde dışarı çıkamadığını belirterek, “Vatandaşlarımız evlerine hapsoldu, onları salgından koruyalım istedik ancak hem fiziki hem de akıl sağlıkları bu süreçte yıpranıyor. Belirli aralıklarda sosyal mesafe ve tedbirler alınarak ne zaman dışarı çıkacaklar?” diye sordu.

Yasak getirilirken düşünülmemiş bazı noktalar olduğunu söyleyen Özcan, “Ortaya konulan yasağa baktığımız zaman bu yasağın süresiz olduğunu görmekteyiz. Peki, bu süresiz yasak sürecinde yaşlılarımızın ihtiyaçları düşünülmüş müdür, yaşlarından dolayı sağlıklarını korumaları için hekimler tarafından hareket ve gün ışığı önerilen yaşlılarımızın bütüncül sağlıkları dikkate alınmış mıdır? Her yaşlımızın telefonu olduğu ve vefa destek gruplarını arayabileceği düşünülmüş olsa da bu durum tüm yaşlılar için geçerli değildir. Birçok yaşlımız temel ihtiyaçlarını giderememekte, faturalarını ödeyememektedir. Birçoğu eczaneler aracılığıyla dağıtılan maskeye bile ulaşamamıştır. Ellerinde maske olanların ise sayısı süreci belli olamayan salgın için yetersizdir” şeklinde konuştu.

Ek olarak yaşa ve cinsiyete bağlı istatistikler ile yaşlı bakım evlerinde kalanların covid-19 ile ilişkisini soran Özcan, “Gelişmeleri takip ediyoruz ümit ediyoruz ki 65 yaş üstü için yakın zamanda olumlu gelişmeler duyacağız” dedi.

Not: Bu Yazı kenttv.net Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın