Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Yaş Yaşam Yaşlılık, Yaşlı Nüfus, Yaşlılıkta Bakım

65 Yaş Üstü Vatandaşlar Sitem Etti

65 Yaş Üstü Vatandaşlar Sitem Etti

Corona virüs tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasakları devam ediyor. Normalleşme sürecine bağlı olarak haftanın bir günü izinli olarak dışarı çıkan 65 yaş üstü vatandaşlar bariyerlerin kalktığı Yeni Kordon’da temiz havanın keyfini çıkardı.

Corona Virüs salgını ile mücadele kapsamında birinci dönemi geride bırakan Türkiye’de, ikinci dönemde gündelik hayatta normalleşme adımları atılmaya devam ediyor. Faaliyetlerine ara veren birçok işletme yeniden hizmete açılırken, aylardır bariyerlerle kapalı Yeni Kordon da vatandaşların kullanımına açıldı. Açık havanın ve kordonun tadını çıkaran 65 yaş üstü vatandaşlar yeni normalleşme sürecini ve alınan kararları İşte Çanakkale Gazetesi’ne değerlendirdi. Vatandaşlar, “Bize haksızlık yapılıyor, evde çürümek istemiyoruz, kuralsa herkese olur, kahvehaneler bile açılıyorsa, biz de dışarı çıkmalıyız” dediler.

“MİKROBUN BAŞINI EZECEKSİN, KOYVERİRSEN HER TARAFI SARAR” BAHATTİN EKAL:

Tapu Kadastro’dan emekliyim. 1939 doğumluyum. Yeni Kordon’da oturuyorum, ama yasak olduğu için evimin önündeki kordona gelemiyordum, açılması çok iyi oldu. Evlerde sıkılıyoruz. Yıllarca mesleğimden ötürü dağ, taş gezdim. Şimdi gel, evde otur, zor oluyor. Yeni normalleşme başladı, salgın hastalık inşallah biter. Herkes tedbirlere uyarsa olur, mikrobun başını ezeceksin, koyverirsen her tarafı sarar. Elimizi yıkayacağız, ağzımızı bunumuzu kapatacağız.

“ELBET BİR GÜN ÇIKACAĞIZ” BEYHAN GÜNGÖR:

Yeni Kordon’un açılması iyi olduk, hava aldık. İki buçuk ayı geçkin bir süredi evdeyiz. 77 yaşımdayım, sağlık sorunlarım yok, ama hava almak, güzellikleri yerinde görmek istiyorum. Alınan kararlar iyi oldu, 65 yaş üstü tam anlamıyla çıkamıyor şimdi, ama elbet bir gün çıkacağız.

“HERKESE İZİN VAR, BİZE YOK, EVDE ÇÜRÜMEK İSTEMİYORUZ” İSMAİL KAMAN:

Ben emekliyim, kendi işyerim vardı. Bu süreçte bize çok büyük haksızlık yaptıklarını düşünüyorum, herkese izin veriyorlar, bize yok. Evde çürüdük. Bunun bizi korumak adına yapıldığına inanmıyorum, işyerleri, kahvehaneler açıksa bizim de dışarı çıkma hakkımız var. Hareket etmek, spor yapmak gerek, ben 40 yıl hiç bırakmadan spor yaptım. Umumi olarak mesafeyi koruduktan ve kurallara uyduktan sonra mesele yok. Bir de uzun süredir kordonlar kapalıydı, yeni açıldı, bu uygulama gerçekten çok komikti. Geçen hafta buraya geldim. Koca kordonda bir bisiklet yolu kadar insanlara yol bırakmışlar, her taraf kapalıydı, polise söyledim, insanlar bir araya sıkışmış, sonra açıldı. Böyle bir uygulama olamaz, siz insanları dar alana sıkıştırıyorsunuz. Yaşlılar ilk dışarı çıktığında Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’ne üst üste yığıldı. Bıraksalar metrelerce alan boş, şimdi soruyorum, siz kimi koruyorsunuz, insanları mı, kordonu mu?

Not: Bu Yazı istecanakkalegazetesi.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın