Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Fiziki Çevre, Yaş Yaşam Yaşlılık, Yaşlı Nüfus

65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur ile söyleşi: “Yaşlılara ‘Hasta olursanız ölürsünüz’ demek çok acımasız”

65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur ile söyleşi: “Yaşlılara ‘Hasta olursanız ölürsünüz’ demek çok acımasız”

Koronavirüs hakkındaki araştırmalar 65 yaş ve üstü olan kişilerin virüsten daha hızlı etkilendiğini gösteriyor. Ancak sadece yaşlılar değil, aynı zamanda kronik hastalıkları, kalp damar sorunları, diyabet gibi sağlık sorunlarına sahip olanlar da risk altında. Peki ama sadece yaşlılar tehlike altındaymış gibi bir yaklaşım ne kadar doğru?

65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Dr. Gülüstü Salur, yaşlılara yönelik söylemlerde hassasiyet göstermenin önemine dikkat çekti. ‘‘Koronavirüse bağlı ölüm oranları yaşlılar açısından yüksek olsa da komplo teorileriyle yaşlılar paniğe sevk edilmemeli. Onlara karşı ‘Hasta olursanız ölürsünüz’ demek çok acımasız’’ diyen Dr. Salur, Medyascope’a yaşlıların koronavirüs tehlikesinde hem sağlık açısından hem de yaşlı hakları açısından nasıl konumlandırılmaları gerektiğini anlattı.

Not: Bu Yazı medyascope.tv Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın