Basında Yaşlılık, Fiziki Çevre, Yaşlı Nüfus, Yaşlılıkta Bakım

Kısıtlama Bunalttı

Kısıtlama Bunalttı

Kısıtlama Bunalttı

DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Çetin, “Bizlerin toplumla bağını kesmek yönünde atılan bu adımlar, Covid-19’dan daha da fazla iktidarın hedef aldığı kesim olduğumuzun açık ilanıdır” dedi.

65 yaş üstü vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesini istiyor

‘YANLIŞ BİR ALGI OLUŞTU’

Koronavirüsün sanki 65 yaş üstü vatandaşlardan bulaştığı gibi yanlış bir algı oluştuğunu ifade eden Mehmet Çetin,  “Yeni normal adı altında yapılan gevşetmeler Covid-19’un sadece 65 yaş üstüne ve sadece 65 yaş üstünden bulaştığı izlenimi veriyor. Zira yapılan düzenlemeler; alışveriş merkezlerinin açılması, şehir içi ve şehirlerarası seyahat sınırlamalarının kaldırılması, restoran, kafe, çay bahçeleri ve hatta kreşlerin açılması 65 yaş üstü dışında herkesin eski yaşamına dönmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

‘DİĞER HASTALIKLAR ARTAR’

Çetin, “65 yaş üstü emeklilerin ve yaşlıların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken, sağlık kontrolleri aksadığından diğer sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik anlamına gelmekte; hareketsizlik ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. Psikolojik sağlığın, bedensel ve bilişsel yapının; bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş, iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu bir gerçekliktir. Covid-19’un en büyük risk grubunu oluşturan yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak, pek çok başka risk faktörüne açık hale getirilmiştir” dedi.

‘RASYONEL DEĞİL’

“65 yaş üstü vatandaşların dışarıda olması hiçbir risk oluşturmaz” diyen Çetin sözlerini şöyle sürdürdü: “Halihazırda pandemi süresince alınmış önlemler insan hak ve özgürlüklerini pek çok açıdan ihlal etmiştir; ancak küresel salgından korunmak için belirli kısıtlamalar yapılması elbette toplum sağlığı için olumlu sonuçlar doğurabilir. Ne var ki ülkemizde yapılan düzenlemeler, en başından itibaren ve özellikle de son gevşetmelerle bir düzenleme değil bir insan hakları ihlali boyutu kazanmış durumdadır. Kısıtlamaların belli bir yaş grubuna yönelik olması toplumu virüsten korumayacaktır. Genelleştirilmemiş olan bir kısıtlamanın olumlu sonuçlar getirmesini beklemek rasyonel olmaktan çok uzaktır” dedi.

HAPİS HAYATI

Çetin, “65 yaş üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır. Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen yeni normalin salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temeli yoktur. Yaşlıların, yaşamlarının emeklilik sonrası dönemlerinde, yüksek bir refah seviyesinde yaşamalarını garanti altına alması gereken iktidarlar, yasakları bu kesimle sınırlı tutarak temel insan hak ve özgürlüklerine aykırı davranmaktadır. Ne yazık ki, burjuvaziden kurucu ilkelerine uygun hareket etmesini talep etmek, biz emeklilere düşmektedir. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde açıkça yer alan ayrım yapma yasağına, pandemi döneminde de uyulmamıştır; uyulmamaktadır” dedi.

‘SESİMİZİ YÜKSELTİYORUZ’

Çetin, “Bizlerin toplumla bağını kesmek yönünde atılan bu adımlar Covid-19’dan daha da fazla iktidarın hedef aldığı kesim olduğumuzun açık ilanıdır. DİSK/Emekli-Sen olarak, 65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaların bir an önce son bulmasını talep ediyoruz. Bir insan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

Not: Bu Yazı aksamhaberleri.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın