Basında Yaşlılık

Siyasi Parti Başkanları ve 65 Yaş Sorunu!!

Siyasi Parti Başkanları ve 65 Yaş Sorunu!!

Koronavirüs pandemisinin bir numara mağdurları arasında 65 yaş ve üstü yaşlılar oldukları gerçeğiyle karşı karşıyayız. Öyle bir algı oluşturuldu ki, pandeminin kaynağı bunlarmış gibi bir durum ortaya çıktı. Sözde yapılan iyileştirmelerde 65 yaş ve üstü yaşta olanlardan iş sahibi olanlara, işlerine gitmek olanağı sağlanırken, bunu kanıtlamaları için ceplerinde iş yerleriyle ilgili bir belgenin olması şartı var. 65 yaş ve üstü bir kişi, faraza başka bir memlekete gitmek zorunda kalırsa, gideceği yerde en az 1 ay sürüyle ikamet etmek mecburiyetinde kalacak. Diyelim ki bu kişi bir iş yeri sahibi. İş yerine mal, malzeme, eşya almak için Siirt’ten bir başka vilayete mesela Gaziantep’e gidecek. İşini 2-3 günde bitirecek ama gittiği ilde en az bir ay kalacak. Bir ticaret adamı, bir ay süreyle otellerde kalmak mecburiyetinde kalırsa, iflas edecek anlamına gelmez mi!

Diyelim ki, yine 65 yaş ve üstü bir emekli ailesiyle birlikte bir haftalığına tatile gitti (parasızlıktan gidemez ya!) 1 hafta tatile gidecekken, gideceği yerde 1 ay kalmak zorunda kalırsa, masraflarını nasıl karşılayacak…

Örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak, buna gerek yok! Türkiye Cumhuriyetinin siyasi partilerine bir göz atalım ve siyasi partilerin liderlerini anımsayalım. Mevcut siyasi partilerin liderlerinin yarısından fazlası 65 yaş üstü şahsiyetler. Yani, 65 yaş üstü vatandaşlar siyasi parti genel başkanlığı yapmak ehliyetine sahiplerken, vatandaş olunca evlerinden çıkmak hakkına sahip olamayacaklar mı! Bu ne biçim iş!

Bakın, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 26 Şubat 1954 doğumlu. Yani, 66 yaşında. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 17 Aralık 1948 doğumlu. 72 yaşında. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli 1948 doğumlu, 72 yaşında! İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener 1956 doğumlu. 64 yaşında. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu 1941 doğumlu, 79 yaşında. Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek1942 doğumlu, 78 yaşında. Örnekleri çoğaltabiliriz! Bütün bunlar siyaset yapabiliyorlar da, 65 yaş üstü sade vatandaşlar mı, ceremeyi çekecek.

Cumhurbaşkanlığı İstişare Kurulu üyelerinin tamamına yakını 65 yaş üstü şahsiyetlerden oluşuyor. Artık, 65 yaş ve üstü yaşlılara uygulanan ve tedbirden zulme dönüşün uygulamalara son verilsin. 65 yaş ve üstü vatandaşlar da, diğer bütün vatandaşlar gibi hareket etme serbestliğine kavuşturulsun!

Not: Bu Yazı siirtgazetesi.com.tr Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın