Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Fiziki Çevre, Yaşlı Nüfus

Trabzon’da 65 yaş üzeri isyanda… Sokağa çıkmak istiyorlar!

65 yaş üzeri isyanda

Trabzon'da 65 yaş üzeri isyanda... Sokağa çıkmak istiyorlar!

Trabzon’da emekliler isyanda… 65 yaş üstünün sokağa çıkması için bugün Trabzon Meydan Parkında basın açıklaması yapıldı.  Emekli-Sen tarafından yapılan basın açıklamasını Mustafa Gözaçar okudu.

61SAAT HABER SERVİSİ – Gözaçar, 21 Mart tarihinden bugüne sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstü insanlar için devam ettiğini kaydederek, “65 yaş üstü emeklilerin / yaşlıların ‘evde kalmaları’ onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandamı dışında ki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. 
sokağa çıkma yasağı bu insanlar için hareketsizlik amımna gelmekte, hareketlik ise pek çok fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa davetiye çıkarmaktadır. 
Covid 19’un en büyük risk grubunu oluşturan emekliler yaşlılar en temel haklarından dahi mahrum bırakılarak pek çok başka risk faktörüne açık hale getirilmiştir” dedi.  Gözaçar, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kısıtlamaların belli bir yaş grubuna yönelik olmasının biz emekli / yaşlıları tüm gün dışarıda olması gereken, çalışan, okuyan yakınlarımızın taşıma riski olduğu virüstün korumayacaktır. Bütün topluma genelleştirilmemiş olan bir kısıtlamanın olumlu sonuçlar getirmesini beklemek rasyonel olmaktan çok uzaktır. 
65 yaş üstü bireylere yaşatılan bir hapis hayatıdır. Üstelik alınan kararla hayata geçirilen “yeni normalin” salgınla bilimsel bir mücadele anlamında bir temeli yoktur”  Uygulamaların son bulmasını istediklerini ifade eden Gözaçar, “65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici bu uygulamaların bir an önce son bulmasını talep idiyoruz. Bir insan hakları ihlali boyutuna ulamış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz. 65 yaş üzerine özgürlük” diyerek sözlerini bitirdi.

Not: Bu Yazı 61saat.com/ Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın