Basında Yaşlılık, Aktif Yaşlanma, Yaşlı Nüfus

Yaşlılarla Çalışmak İçin En İyi İş Fikirleri

Yüreği Darda Gönlü Bozgunda İnsanlar

Yaşlılarla Çalışmak İçin En İyi İş Fikirleri

Yaşlılarla Çalışmak İçin En İyi İş Fikirleri

Tüm dünyada yaşlı nüfusu artış göstermektedir. Bilim ve Tıp alanındaki gelişmeler yanında teknoloji sayesinde tüm bilgilere erişe bilirlik, sağlıklı yaşam koşullarında bilinçlenmeyi sağlamış ve beraberinde insan ömrünün uzamasına neden olmuştur. Uzmanlara göre yaşlı nüfusunun yılda % 2,8 oranında artışla 2050 yılına kadar iki katına çıkması beklenmektedir. Hatta ABD ve Kanada gibi ülkelerde doğumların az olmasından kaynaklı 2041 yılından sonra yaşlı nüfusunun 4 katına çıkacağı beklenmektedir.
Bu durum ilerideki yıllarda yaşayacağı artış nedeni ile bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler için daha fazla iş fırsatı sunan bir pazar olacaktır. Ve unutulmaması gereken bir iş fikri seçmenin en iyi yolu aslında budur; yani ileriye dönük istatistiklerle kanıtlanmış pazarlarda, önceden yer kapmak her dönem kazandırmıştır. Bu yazımızda bu hedef pazarın ihtiyaçlarını inceleyerek en çok hangi ürün ve hizmetlerle ilgilenebileceklerini belirlemeye ve iş fikirlerini sunmaya çalıştık. İşte yaşlıların ihtiyaçları ve sunacağı iş İmkânları

Yaşlıların İhtiyaçları Karşılama Hizmeti

Yapılan araştırmalara göre 65 yaş ve üstü çoğu kişi evde yalnız yaşamaktadır ve yaşlıların yaklaşık % 90’ı kendi evlerinde ve topluluklarında kalarak bağımsız olarak yaşamaya devam etmek istemektedirler. Bunun yanında, birçok yaşlı sahip olduğu engellik durumu nedeniyle çeşitli aktivitelere katılmakta zorlayıcı koşullara sahiptirler ve kronik sağlık koşulları yaşlılar arasında yaygındır, evde yaşayan beş yaşlıdan dördü, bir tür kronik sağlık durumuna sahiptir. Bu koşullardan en yaygın olanları artrit veya romatizma, hipertansiyon, sırt ağrısı, kalp hastalığı ve katarakttır.
Fiziksel rahatsızlıklara ek olarak birçok yaşlı, özellikle yakınlarda eşi veya ailesi olmadan yaşayanlar, arkadaşlığa ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılan bir araştırmaya göre, yaşlılarda yalnızlık ve ciddi sağlık sorunları ile ölüm arasında güçlü bir ilişki vardır. Fiziksel yetenekleri iyi olan yaşlılar bile sosyal etkileşim olmadan kendilerini boşlukta ya da yalnız hissedebilirlerken, özürlüler veya tıbbi koşulları olanlar, yalnızlık ve ilgisizlik gibi durumları gidermek için kendilerine hizmet verecek kişilere her türlü iş fırsatını yaratabilirler. Ayrıca, genç ve sağlıklı yaşlılar sık sık seyahat etmekten hoşlanırlar ve evden uzakta ev ve bahçe bakım hizmetleri, ev, evcil hayvan bakımı vb. Gibi benzer ihtiyaçlara sahip olabilirler.

Hayvan Bakım Hizmeti

Ev veya evcil hayvan bakıcılığı yaşlılar ve sık seyahat eden bazı kişiler için popüler ihtiyaçlardır. Yaşlı nüfusu arasında köpek ve kedi sahiplenme oranı yılda yaklaşık % 4 oranında artışa devam ettiği göz önüne alındığında, evcil hayvan konaklama işletmeleri başlamak için popüler işletmelerdir. Seyahat eden ev sahipleri sigorta kapsamını sürdürebilmek için evde birisinin oturması veya en azından günlük olarak evi ziyaret etmesi gerekir. Hareket sorunları yaşayan birçok yaşlı sahip oldukları evcil hayvanların bakımında zorlanırlar, bu nedenle köpek yürüyüş hizmetleri de talep edilmektedir. Ayrıca yoğun çalışan nüfus arasında yer alan kişilerinde zaman problemi olmasıyla köpek gezdirme hizmetlerine talebi olduğu unutulmamalıdır.

Evde Bakım Hizmeti

Yaşlıların dörtte biri ev işlerine yardım ederken, her on kişiden birinin yıkama, giyinme ya da yemek yeme gibi kişisel bakım faaliyetlerinde yardıma ihtiyacı vardır. Bu konuda evde bakım hizmeti sunan sıfırdan bir işe başlanabilirken aynı zamanda bu tür hizmetleri sağlayan bir firmadan bayilik alınabilir.

Bahçe ve Çim Bakım Hizmetleri

Bahçe bakımı, birçok insanın zevk alabileceği, ancak fiziksel olarak yaşlılar için zor olan bir uğraşıdır. Artrit, yabani otları ayıklamayı, sebze bahçesinin bakımını veya çimleri biçmek gib bahçecilik işleri yapabilmeyi zorlaştırır ve bu konuda hizmet talebi olabilir. Daha genç, meşgul olan kişiler bile temel bahçe bakımı yapmak için zamana sahip olmadıklarından dolayı bu hizmete ihtiyaç duyarlar. Çim bakımı hizmetleri, kışın kar temizleme işlemi uygulanarak her mevsim iş fikrine dönüştürülebilir.

Temizlik Hizmetleri

Ev temizliği hizmetleri aynı zamanda hareket sorunları olan yaşlılar ve gençler ile popüler bir hizmettir. Bu işe bireysel olarak başlamak mümkün olduğu gibi bir temizlik firması personeli olarak çalışmak veya bayiliğini alarak yapmakta mümkündür. Müşteri talebi arttıkça hizmet işletmelerinin genişletilmesi kolaydır.

Mobil Estetik ve Konsiyerj Hizmetleri

Birçok yaşlı, evlerinde servis almayı tercih eder ve bu durum birçok mobil servis sağlayıcılar için fırsatlar yaratır. Manikürcüler, saç kesimi ve boya, pedikür, yüz bakımı gibi kişisel bakım hizmetleri verilebileceği gibi aynı zamanda kuru temizleme, kişisel alışveriş, ev onarımı gibi konularda da konsiyerj hizmeti verilebilir.

Pencere ve Oluk Bakım Hizmeti

Yaşlılık sürecinde yürümek bile zorlaşırken merdivene çıkılarak yapılması gereken işler için kesinlikle hizmet almak zorunlu hale gelmektedir. Evlerin dış cephe kaplaması ve oluk temizliği, şirketler tarafından talep edilen bir iş olduğu da göz önünde tutularak bu hizmeti verebilecek küçük bir işletme başlatmak mümkündür.

Tamirat Hizmetleri

Bir garajı temizlemek, panjur takmak, mobilya taşımak gibi işler bir yaşlı için epey zorlayıcı aktivitelerdir. Bunun yanında yaşlılıkla birlikte evde yapılması gereken tadilat ve değişiklikler içinde hizmet alınması gerekir. İleri yaşlarda olanların hareketini kolaylaştıracak rampalar, banyo tadilatları, tutma çubukları yerleştirme vb. durumlar yaşlıların evlerinde dolaşmalarını kolaylaştıran yenilikler olurken, sonsuz iş imkanı yaratan bir pazara girme imkanı sağlayabilir.

Ulaşım Servisleri

Yaşlılıkla birlikte reflekslerde yaşanan gerileme ile birlikte araç kullanmakta zorlaşır. Her ne kadar dinç ve sağlıklı görünen bir yaşlı olsa bile araç kullanması tavsiye edilen bir durum değildir. Bu kişilerin tıbbi randevular, sosyal etkinlikler, alışveriş yapmak vb. aktivitelerinde onların ulaşımlarını sağlayacak hatta asansör donanımlı bir araç bu alanda söz sahibi olmaya fırsat tanıyabilir.

Evde Bakımı Kolaylaştıran Ürünler Sağlama

Bir düğmeye dokunarak bazı eşyaları kapatan ve açan aygıtları düşünün: güneşlikler ve kanopiler, sıcak küvet kapakları, garaj kapıları, pencereler vb. araçlar bu şekilde kontrol edilebilir. Ayrıca güvenlik kapı telefonları tuş takımı, kapı kilitleri, sürgü gibi yaşlıların hayatlarını daha kolay ve daha güvenli hale getirmek için bazı cihazlar da bulunmaktadır. Ve bu araçların düğmeleri manuel olmak zorunda değildir; bilgisayarlı bir cihazda da bir tıklama ile komut alabilirler. Akıllı ev teknolojisi bu ihtiyaçlardan bazılarına hitap ederek; sorunları çözme kabiliyeti kullanılabilir ve yaşlıların hayatı kolaylaştırılabilir. Teknolojiye meraklı kişiler için düşünmeye değer bir iş alanı olabilir.

Yaşlıların Hayatını Kolaylaştıran Ürün ve Cihazlar

Yaşlılık döneminde bazı ürün ve cihazların kullanımı kaçınılmazdır. Mesela el yapımı bastonlar tekerlekli sandalyeler, oksijen dağıtım sistemleri, mobilite yardımcı cihazları, hasta yatakları vb. Gibi tıbbi ekipmanlar çok fazla sirkülasyonu olan ürünler arasındadır. Bu ürünleri satmak veya kiralayan bir perakende satış mağazası işletmek şeklinde bir iş girişiminde bulunulabilir.

Özel Tıbbi Hizmetler

İnsanlar yaşlandıkça fizyoterapi, masaj terapisi, ortez, vs. gibi sağlık hizmetlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Bu uzmanlık gerektiren beceriler ve eğitim gerektirse de günümüzün demografik trendleri göz önüne alındığında mükemmel iş fırsatlarıdır. Akupunktur, Çin tıbbı, aromaterapi ve naturopatik tıp gibi alternatif tıbbi hizmetlerde artan fırsatlar vardır ve bazıları kurs ve eğitimleri alarak başlamak mümkündür.

Elektronik Cihazlar İçin Teknik Destek Hizmeti

Günümüzde herhangi bir üst düzeyde çalışmış bir yaşlının 1950’den önce doğduğunu düşünüldüğünde, değişen tüm teknolojik araçları kullanmakta zorlanabileceği bir gerçektir. Bazen yaşlılar bazı şeyleri çözmede yardıma ihtiyaç duyarlar ve sadece yardım isterler. Kişilerin evlerine gidebilen ve Smart TV’nin yapılandırılmasını sağlayarak WiFi üzerinden tabletlerinde çalışmalarına yardım edecek, onlara neler yapmaları gerektiğini gösteren, teknolojik yetenekleri olan kişiler için bu harika bir iş fırsatı sunmaktadır.
Yaşlılar tüm dünyada harika bir hedef pazar oluşturmaktadırlar, çünkü bu hedef kitlenin sayısı her geçen gün artmaktadır ve birçoğunun ihtiyaçları aynıdır. Bunun yanında geneli belirli bir yaşam standardına sahip kişiler olarak hizmet talep etmektedirler. Bu sayede bu alan, doğru bir iş planı oluşturarak kazançlı ve potansiyeli yüksek bir iş alanı olabilir.

Not: Bu Yazı bilgiustam.com Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

İlgili Mesajlar

Bir cevap yazın