Hayata Dair

Ankara Yeşil ve Sarı Olsa!

Ankara Yeşil ve Sarı Olsa!

”Daha önceleri sadece gezme amacıyla kısa süreli geldiğim Ankara’yı ben insana daha saygılı, insanını önemseyen, insanıyla daha ilgili bir kent olarak hayal ediyordum.”

Bu sözler Adana’da doğup büyüyen, iki yıldır Ankara’da yaşayan ve Bilkent Üniversitesinde okuyan  Didem Gül’e ait.

“Çok büyütmüşüm gözümde Ankara’yı. Merkezi yönetimin olduğu bir yer burası. e Ankara’da Başkent ya; bütün sorunlarını çözümlemiş olduğunu tüm imkanlara sahip olduğunu, Adana’dan daha iyi olacağını düşünmüştüm. Ama ulaşım, trafik burada da önemli bir sorun. Ulaşım; saatler ve çeşitlilik anlamında çok kısıtlı.

”Trafik yoğunluğu hayatı zorlaştırıyor. Hava karardıktan sonra ışıklandırma yetersiz olduğundan kendimi rahatsız hissediyorum bu kentte. Kızılay’da ürküyorum. Zorla bağış toplayanlar, mendil satan çocuklar, dilenciler genç insanlara daha çok yaklaşıyor. Ben bu kentte Adana’ya görece ekonomik eşitsizliği daha çok hissediyorum.”

Ne söyleyebilirim?

Eşitsiz ve adil değil

Didem; ODTÜ’de okuyan arkadaşlarının, Ankara’nın merkezinde, ulaşım sıkıntısı çektiğini anlamakta güçlük çekiyor.

Didem;  Ankara’nın en önemli sorununun hizmetlerin eşit ve adil dağıtılmaması olduğunu düşünüyor ve örnek veriyor: “Bugün Keçiören’e gittim. Bence, alakasız bir yere teleferik, şelale yapmışlar ama Emek’te sokak-cadde aydınlatması yarım yamalak.”

AVM’ler

Didem AVM’lerin gereksiz olduğunu  söylüyor ve ardından ekliyor: “Birbiriyle karşılıklı ya da yan yana iki AVM var ve ikisinde de aynı mağazalar var. Ankara’da çok fazla AVM var. Para tuzağı bence oralar.

”Oradan oraya girip çıkıyor ve para harcıyorsun. AVM’lerin yerine sosyal tesisler, yeşil alanlar yapılmalı. İnsanlar birbirleriyle zaman geçirmeli. Her yer tıkış tıkış, kapalı.”

Rengi gri

Ankara’nın çok ciddi bir kent olduğunu söyleyen Didem; Ümitköy-Kızılay metro hattının yakın zamanda bitecek olmasını önemsiyor.

Didem bir genç olarak Ankara’da 24 saat süreli sağlıklı işleyen bir toplu taşım istiyor ve insanına saygılı bir kentte yaşamak isteğinin altını çiziyor.

“Ankara’nın  yüzü asık; rengi gri, bence” diyen Didem;  Ankara’nın renginin yeşil ve sarı olmasını, yüzünün gülmesini ve insanlarının da yüzünü güldürmesini diliyor. (ŞD/BA)

* 2014 Yerel Seçim Videorama Dosyası’na desteği için Friedrich Ebert Stiftung Derneği’ne teşekkürlerle…

Not: Bu Yazı bianet.org Sitesinde Yayınlanmaktadır.

Listeye geri dön

Bir cevap yazın